BCC za jak najszybszymi wyborami parlamentarnymi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2005, 14:13

Business Centre Club (BCC) jest za jak najszybszymi wyborami parlamentarnymi, a programowo najbliższa jest mu Platforma Obywatelska - poinformował w poniedziałek prezes BCC Marek Goliszewski.

Business Centre Club (BCC) jest za jak najszybszymi wyborami parlamentarnymi, a programowo najbliższa jest mu Platforma Obywatelska - poinformował w poniedziałek prezes BCC Marek Goliszewski.

    Zdaniem Goliszewskiego, obecny rząd i parlament nie zrobią już wiele dla polskiej gospodarki, a stan klinczu na linii prezydent-parlament-rząd powoduje umacnianie się złotego, co z kolei fatalnie odbija się na polskim eksporcie.

    "To zaś oznacza, że firmy nie rozwijają się, a to znaczy, że bezrobocie będzie rosnąć. Dlatego trzeba przeciąć ten klincz" - powiedział na konferencji prasowej Goliszewski.

    BCC odniósł się do kilku ustaw, które premier Marek Belka, podczas spotkania w ramach Komisji Trójstronnej, uznał za priorytetowe. Zdaniem przedsiębiorców, przygotowywana przez resort gospodarki ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest konieczna, jednak zawiera propozycje, które budzą wątpliwości.

    Chodzi m.in. o zapisy dotyczące ryzyka związanego ze zmianą stanowiska partnera publicznego (np. w wyniku wyborów samorządowych zmieni się ekipa rządząca gminą). BCC uważa, że przedsiębiorca prywatny musi mieć większe gwarancje niż proponowane w ustawie oraz że czas trwania umowy powinien być dłuższy niż kadencja władz.

    W przeciwnym wypadku - dowodzili przedsiębiorcy - spór między partnerem publicznym a prywatnym byłby rozstrzygany przez sąd cywilny, a biorąc pod uwagę rozwlekłość procedur, w niektórych przypadkach, mogłoby to skończyć się upadłością przedsiębiorcy prywatnego.

    BCC uważa, że przyjęta w miniony piątek ustawa o zajęciach komorniczych w ZOZ-ach stworzyła przywilej dla pracowników ochrony zdrowia, lecz naruszyła interesy pracowników wierzycieli ZOZ-ów. Zdaniem BCC, sytuacje może naprawić jak najszybsze uchwalenie ustawy o pomocy publicznej, która pozwoli wpompować do systemuochrony zdrowia 2,2 mld zł, ale przede wszystkim nie można dopuszczać do dalszego niekontrolowanego zadłużania szpitali.

    BCC postuluje również upublicznienie "czarnej listy gmin", które - jego zdaniem - obciążają przedsiębiorstwa nowymi, znacznie wyższymi niż dotąd opłatami z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

    Zdaniem BCC, podwyżki te bywają absurdalne (sięgają nawet 700 proc.), niczym nieuzasadnione, a zdarza się, że kompletnie uznaniowe (bo zależą przede wszystkim od uznania rzeczoznawcy).  Według BCC, na takiej liście powinna się znaleźć m.in. Warszawa, gdzie np. opłatę za tę samą nieruchomość, w tym samym czasie różni rzeczoznawcy wycenili na 700 tys., 400 tys. oraz 217 tys. zł. Na liście powinny być również Siedlce, gdzie opłaty za użytkowanie wieczyste są takie jak w Warszawie, czy Kielce, gdzie uznano, że opłata za użytkowanie nieczynnego wyrobiska kopalni, powinna być taka sama, jak za teren w centrum miasta.

    Przedsiębiorcy postulują także zniesienie obowiązku opłacania składek przez studentów tak, jak jest to w przypadku umowy zlecenia i umowy o dzieło lub zniesienie obowiązku opłacania składek dla osób zakładających po raz pierwszy firmę, do osiągniecie dochodu w wysokości 10 tys. zł.  Obecna sytuacja, zdaniem BCC, prowadzi do paradoksu, kiedy osoba pracując podczas studiów na umowę zlecenie lub umowę o dzieło nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne, jednak gdy założy już firmę, musi te składki odprowadzać. Zdaniem Studenckiego ForumBCC, jest to dyskryminacja młodych osób, które podczas studiów chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

    Jak podkreślają przedstawiciele BCC, dla studenta opłacanie składek w pierwszym okresie rozwoju firmy, gdy działalność nie przynosi jeszcze przychodu, a konieczne były nakłady na jej rozpoczęcie, zniechęca do podjęcia własnej inicjatywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane