BCC zwrócił się do Pawlaka ws. negocjacji gazowych

PAP
opublikowano: 12-01-2010, 13:35

Business Center Club wystąpił do  wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o informację na temat negocjacji gazowych z Rosją. Umowa na dodatkowe dostawy wciąż nie została podpisana; przedsiębiorcy obawiają się, że pod koniec roku może zabraknąć gazu dla odbiorców przemysłowych. Pismo wpłynęło do resortu i będzie analizowane - podało we wtorek PAP biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.

Przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu Export rozpoczęli we wtorek w Moskwie kolejną turę rozmów na temat dodatkowych dostaw gazu do Polski. Uczestniczą w nich m.in. prezes polskiej spółki Michał Szubski oraz wiceprezes Radosław Dudziński. Gaz-System oraz PGNiG na razie nie planują ograniczeń w dostawach gazu do odbiorców przemysłowych, choć obowiązuje obecnie rozporządzenie, które to umożliwia.

Polska od kilku miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom poprzez aneksowanie kontraktu jamalskiego. Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie (z obecnych ok. 8 mld m sześc. gazu rocznie) oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 r. Od początku ubiegłego roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało nam RosUkrEnergo (2,3 mld m sześc. rocznie). W połowie grudnia ub.r. zostało uzgodnione porozumienie międzyrządowe; brakuje jeszcze wiążących uzgodnień między spółkami.

"Odpowiednia umowa w tej sprawie nie została dotychczas podpisana, co stwarza realne zagrożenia dla rozwoju polskiej gospodarki" - zauważa BCC. "W najczarniejszym scenariuszu istnieje obawa, że pod koniec roku może zabraknąć gazu dla odbiorców przemysłowych" - czytamy dalej.

Od 1 stycznia do Polski trafiają zwiększone ilości gazu z Rosji o ok. 10 mln m sześc. gazu na dobę, jednak dodatkowe dostawy wliczają się w roczne ilości przewidziane obowiązującym kontraktem jamalskim (ok. 8 mld m sześc.).

Ponadto BCC jest zaniepokojone, że minister gospodarki - na wniosek spółki Gaz-System - rozważa "ewentualność uruchomienia strategicznych rezerw gazu wobec braku w bilansie za pierwszy kwartał ok. pół miliarda m sześc. tego surowca".

Gaz-System złożył tydzień temu wniosek do ministra gospodarki w sprawie uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu (ok. 400 mln m sześc. w magazynach PGNiG) zastrzegając, że jest to działanie prewencyjne. Jak się dowiedziała PAP, w resorcie gospodarki wciąż trwają procedury administracyjne związane z rozpatrywaniem tego wniosku.

BCC przesłało w poniedziałek pismo do wicepremiera Pawlaka z prośbą o przedstawienie oceny aktualnej sytuacji i perspektyw bezpieczeństwa dostaw gazu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane