BCP: przyszedł czas na porządki

Kamil Zatoński
opublikowano: 20-07-2004, 00:00

Inwestorzy z rezerwą przyjęli deklaracje Banco Comercial Portugues (BCP) o porządkowaniu struktury grupy, które ma przynieść poprawę wypłacalności banku o 0,7 pkt proc. (do 5,7 proc.). Kurs akcji spółki zniżkował o 4,4 proc. na otwarciu giełdy w Lizbonie.

Spadek to efekt oczekiwań inwestorów na informacje, po jakim kursie Caixa Geral de Depositos (CGD), portugalski bank państwowy, będzie sprzedawał 110 mln udziałów w BCP. Transakcja ta jest częścią większego przegrupowania aktywów — BCP, po kilku latach rozczarowań, pozbywa się części udziałów w dziale ubezpieczeń na rzecz belgijskiego Fortisu i właśnie CGD. Sprzedaż opiewa w sumie na 843 mln EUR (3,7 mld zł).

BCP co prawda poprawia wyniki, jednak dopiero zrzucenie ubezpieczeniowego balastu ma przynieść poprawę rentowności i współczynnika wypłacalności. W pierwszym półroczu zysk netto portugalskiego banku, będącego właścicielem 50 proc. akcji polskiego Banku Millennium, wzrósł do 239,1 mln EUR wobec 210,2 mln EUR w analogicznym okresie 2003 r. 0 3,6 proc. spadły jednak przychody banku z tytułu odsetek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BCP: przyszedł czas na porządki