BDM: wyniki Agory w III kwartale były gorsze niż oczekiwano

17-11-2003, 10:52

Jakub Sierka, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego omówił w raporcie z 13 listopada wyniki kwartalne Agory. Odniósł się także do sytuacji spółki po pojawieniu się na rynku dziennika Fakt.

Według Sierki, wyniki Agory w III kwartale okazały się gorsze od oczekiwań. Choć o 1,5 proc. wzrosły przychody spółki, negatywnym zaskoczeniem dla rynku było zakończenie przez nią stratą operacyjną i blisko 6 mln zł straty netto.

Analityk zwraca uwagę, że choć trzeci kwartał jest zwykle z przyczyn sezonowych najsłabszy dla Agory, w tym roku tendencja ta nasiliła się.

Według Sierki, pierwsze numery dziennika Fakt wskazują, że nie będzie to raczej bezpośredni konkurent Gazety Wyborczej. Jest on bowiem typowym tabloidem, a zatem będzie przede wszystkim rywalizował z Super Expressem.

- O dokładniejszą ocenę możliwości odebrania Agorze części reklamodawców będzie można się pokusić po kilku miesiącach bytności Faktu na rynku i ustabilizowaniu ceny. Pod koniec roku swój powrót zapowiada Życie, tutaj jednak nie należy się spodziewać tak kosztownego wsparcia marketingowego – pisze w raporcie analityk BDM.

Sierka zwraca jednak uwagę, że Agora nie zlekceważyła konkurenta. Podjęła i kontynuuje działania obronne. We wrześniu poniosła w związku z tym 5 mln zł kosztów. Sierka uważa, że w związku z tym można spodziewać się pogorszenia wyników spółki w ostatnim kwartale roku.

Przyczynią się do tego także rosnące koszty konsolidacji nowych przedsięwzięć spółki: AMS, czasopism i stacji radiowych. Po trzech kwartałach zmniejszyły one wynik operacyjny o 17,7 mln zł, a wynik netto o 33,7 mln zł.

Sierka podkreśla, że choć po trzech kwartałach sprzedaż Agory wzrosła o 11,5 proc., w całym roku nie przekroczy on 10 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BDM: wyniki Agory w III kwartale były gorsze niż oczekiwano