"Becikowe" dla rodzin o dochodzie poniżej 504 zł na osobę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-11-2005, 13:20

Podczas rozpoczętego we wtorek w południe posiedzenia rząd ma przyjąć autopoprawkę do budżetu na rok 2006. Zakłada ona m.in., że od początku przyszłego roku rodziny o najniższych dochodach będą otrzymywać tysiąc złotych "becikowego", czyli jednorazowej zapomogi po narodzinach dziecka.

Podczas rozpoczętego we wtorek w południe posiedzenia rząd ma przyjąć autopoprawkę do budżetu na rok 2006. Zakłada ona m.in., że od początku przyszłego roku rodziny o najniższych dochodach będą otrzymywać tysiąc złotych "becikowego", czyli jednorazowej zapomogi po narodzinach dziecka.

Jak zapowiedział premier we wtorek po spotkaniu z ekonomistami i analitykami w Centrum Prasowym PAP, "becikowe" będą dostawać rodziny o dochodzie na osobę poniżej 504 zł. Zastrzegł jednak, że być może kwota ta zostanie podwyższona. "Chcemy także zaapelować do samorządów, aby podobną kwotę przekazywały dla tych dzieci, które są nieco powyżej kwoty 504 zł" - powiedział.

Dodał, że rząd w tym roku nie chce proponować "becikowego" w wysokości 1 tys. zł dla wszystkich ze względu na to, że "dzieci, prezesów, posłów, wysokich urzędników państwowych mogłyby nawet nie odczuć pomocy tysiączłotowej". A, jak podkreślił, "budżet by to odczuł". "Myślę, że ta kompromisowa propozycja jest dla wszystkich najlepsza" - ocenił. 

Razem z autopoprawką do budżetu rząd ma przyjąć również projekty odpowiednich rozwiązań prawnych.

Wcześniej w Sejmie projekt ustawy dotyczącej "becikowego" złożyła Liga Polskich Rodzin. Zgodnie z nim, "becikowe" miałoby przysługiwać bez względu na wysokość dochodu na osobę w rodzinie. Projekt ustawy autorstwa Ligi trafił w ubiegłym tygodniu do komisji sejmowych.

Jak ocenił w poniedziałek Marcinkiewicz, rządowa autopoprawka umożliwi realizację większości spraw zapowiadanych przez niego w expose, o ile mogą być one zrealizowane już w roku 2006. Zaznaczył jednak, że mimo autopoprawki budżet na przyszły rok nie jest budżetem jego marzeń.

Resort finansów pracował nad ostateczną wersją autopoprawki. Według założeń, deficyt w 2006 roku wynieść ma ok. 30 mld zł, co zapowiedział premier w swoim expose. Według wcześniejszych informacji, przedstawianych w czasie negocjacji PiS z Platformą Obywatelską, w 2006 r. dochody miały wynieść 191,7 mld zł, a wydatki 221,7 mld zł.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

We wtorek Rada Ministrów podejmie także decyzję w sprawie ustawy o emeryturach górniczych. Wcześniej rząd zapowiadał, że chce ją wycofać z Trybunału Konstytucyjnego, dokąd skierował ją poprzedni premier Marek Belka.

"Decyzja jest w tej chwili przygotowywana. Myślę, że łatwo się domyśleć, jaka ona może być, ale zdradzimy ją jutro" - powiedział w poniedziałek premier.

Podpisana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę: po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Według wyliczeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, specjalne emerytury dla górników będą kosztowały podatników około 70 mld zł do 2020 roku.

Ministrowie zajmą się też projektem propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2006 r. oraz rozpatrzą projekt autopoprawki do "Wytycznych Rady Ministrów do programowania przygotowań obronnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2007-2012".

Rada Ministrów będzie pracować również nad projektami nowelizacji Kodeksu pracy, Prawa o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kolejnym punktem posiedzenia będzie rozpatrzenie projektu rozporządzenia rządowego w sprawie Pełnomocnika Rządu do Spraw Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii do Rzeczypospolitej Polskiej. Ministrowie wysłuchają też informacji na temat przebiegu posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, w związku z debatą nad reformą unijnego rynku cukru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane