Będą kary dla złych urzędników

Jarosław Królak
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

Sejm jest bliski uchwalenia kar finansowych dla urzędników łamiących prawo. Mimo sprzeciwu PiS i SLD.

Sejm jest bliski uchwalenia kar finansowych dla urzędników łamiących prawo. Mimo sprzeciwu PiS i SLD.

Sejm finiszuje z pracami nad projektem ustawy o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa. Dzisiaj odbędzie się drugie czytanie projektu autorstwa Platformy Obywatelskiej (PO).

— Zgłoszę tylko kilka poprawek redakcyjnych. Projekt jest dopracowany, gotowy do uchwalenia. Myślę, że stanie się to na następnym posiedzeniu Sejmu — mówi Marek Wójcik, poseł PO, pilotujący projekt.

Platforma może liczyć na głosy ludowców.

— Popieramy ten projekt — zapewnia Stanisław Żelichowski, przewodniczący klubu PSL.

Opozycja jest przeciw.

— To populistyczny projekt kwalifikujący się do odrzucenia — mówi Edward Siarka, poseł PiS.

SLD hamletyzuje.

— Negatywnie oceniamy ten projekt. Sama idea zdyscyplinowania urzędników do szybszego wydawania lepszej jakości decyzji jest słuszna, lecz niektóre przepisy projektu nie zasługują na poparcie. Uważamy, że proponowane stawki kar są zbyt wysokie. Na pewno zgłosimy poprawki, ale nie będziemy wnosić o odrzucenie projektu — mówi Stanisława Prządka, sekretarz klubu SLD.

Głosy koalicji wystarczą do uchwalenia ustawy, którą PO próbuje wprowadzić od... 6 lat. Projekt, wniesiony 2 lata temu, był przez ponad rok "obrabiany" w podkomisji sejmowej i były uzasadnione obawy, czy nie podzieli losu poprzednich, których nie udało się przyjąć przed końcem kadencji. Rok temu "PB" rozpoczął więc obywatelską akcję, której celem było przyspieszenie prac nad ustawą. W efekcie polityczne zielone światło dał projektowi premier Donald Tusk. Posłowie przyspieszyli.

Wczoraj o jak najszybsze przyjęcie projektu przez Sejm zaapelował Kongres Przedsiębiorczości, skupiający największe organizacje biznesowe.

Posłowie zajmą się dziś także projektem "PB", uzupełniającym projekt PO. Podkomisja Komisji Kodyfikacyjnej przyjrzy się naszym propozycjom (zaakceptowanym już przez komisję Przyjazne Państwo), których celem jest szybka identyfikacja urzędników odpowiedzialnych za błędne decyzje (tzw. metryczka sprawy) oraz nałożenie na nich obowiązku stosowania wykładni prawa najpełniej realizującej prawa i obowiązki obywateli i przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane