Będą zachęty, będzie LCD

MAG
opublikowano: 17-01-2008, 00:00

Fabryka Videoconu w Piasecznie zaczęła produkować telewizory. Na razie mało i tylko kineskopowe. Na początek.

Fabryka Videoconu w Piasecznie zaczęła produkować telewizory. Na razie mało i tylko kineskopowe. Na początek.

Nordmende to niemiecka marka elektroniki, która znikła z rynku w latach 80. Ale odżyła. Pięć miesięcy temu Videocon, indyjski producent elektroniki użytkowej, z obrotami przekraczającymi 4 mld USD, zaczął produkcję tych telewizorów we włoskiej fabryce. W ubiegłym tygodniu koncern, który w Polsce przejął w 2005 r. od firmy Thomson fabrykę kineskopów w Piasecznie, uruchomił montaż telewizorów tej marki także pod Warszawą.

Pierwsza linia za 10-20 mln EUR (36-72 mln zł) wyprodukuje 0,5 mln sztuk rocznie. Dzięki temu zakład w Piasecznie zredukuje straty z 6-7 mln EUR miesięcznie do 2 mln EUR.

Włosi dają

Videocon liczy na grant inwestycyjny od polskiego rządu. Jest wówczas gotów wyłożyć na kolejne linie i produkcję komponentów 100 mln EUR („PB” informował o sprawie w ubiegłym roku).

— We Włoszech, gdzie zainwestowaliśmy 120 mln EUR w montaż telewizorów kineskopowych, osiągając moce rzędu 2 mln sztuk rocznie, otrzymaliśmy pomoc rządową na poziomie 15 proc. inwestycji. Chcemy rozpocząć tam także produkcję telewizorów plazmowych. To projekt za 180 mln EUR. W tym przypadku włoski rząd da nam grant wysokości 20 proc. inwestycji. W Polsce zamierzamy zrobić to samo: uruchomić produkcję telewizorów kolorowych. Jeśli dostaniemy zachętę, zainwestujemy także w produkcję telewizorów LCD — zapowiada Pradeepkumar N. Dhoot, prezes Videocon Industries Limited.

Jak Lenovo

Wraz z dwoma braćmi kontroluje on grupę Videocon. Jego brat, Venugopal, jest 26. na liście najbogatszych ludzi w Indiach, a jego majątek szacuje się na 1,75 mld USD.

Rząd zapowiadał ostatnio, że zamierza kontynuować politykę wspierania inwestycji. Przedwczoraj Waldemar Pawlak, minister gospodarki, przekazał Lenovo dokumenty, w których rząd zobowiązuje się do udzielenia firmie grantu na inwestycję w fabrykę komputerów pod Legnicą. Videocon może więc liczyć na wsparcie. I obiecuje, że na jednym projekcie się nie skończy. Firma myśli także o wartej 150 mln EUR inwestycji w produkcję modułów do telewizorów plazmowych i 5 mld zł w produkcję szkła do paneli LCD.

— Przez pięć lat będziemy się koncentrować na telewizorach kineskopowych. W ciągu dwóch lat chcemy trafić do pierwszej piątki najpopularniejszych marek — podsumowuje prezes Videoconu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane