Będą zmiany w agencji

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 02-06-2006, 00:00

20 czerwca powinniśmy poznać nowy zarząd agencji. Z czterech członków przetrwa pewnie dwóch. Przesłuchania kandydatów już ruszyły.

24 czerwca upływa kadencja zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

— Nie ma jednak jeszcze skonkretyzowanych planów co do nowego składu. Pracę zarządu ocenia rada nadzorcza. Obecnie spotyka się z kandydatami na członków zarządu, bo z pewnością będzie konieczne uzupełnienie jego składu — mówi Andrzej Kaczmarek, wiceminister gospodarki nadzorujący PAIIZ.

Starym dziękujemy

Wiele wskazuje na to, że nie wszyscy obecni członkowie utrzymają posadę. Dziś PAIIZ kieruje prezes Adam Żołnowski i trzech wiceprezesów: od 2003 r. Anna Szymańska-Kwiatkowska i Sebastian Mikosz oraz — od marca tego roku — Wojciech Szelągowski.

— Na 20 czerwca zwołuję posiedzenie rady, podczas którego w tajnym głosowaniu zapadną decyzje w sprawie powołania zarządu drugiej kadencji — dodaje Mirosława Boryczka, p.o. dyrektora generalnego Ministerstwa Gospodarki i przewodnicząca rady nadzorczej PAIIZ.

PAIIZ nie obowiązuje tryb konkursowego wyboru członków zarządu.

— Niemniej rada, podobnie jak na początku roku, spotka się ze wszystkimi kandydatami do zarządu, by dokonać oceny ich kwalifikacji — mówi Mirosława Boryczka.

Przedstawiciele resortu gospodarki nie ujawniają jednak żadnych nazwisk.

— Zazwyczaj to właściciel, czyli w przypadku PAIIZ skarb państwa, proponuje kandydatów — mówi szefowa rady nadzorczej.

— Wybór kandydatów leży w kompetencjach resortu gospodarki — usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Skarbu Państwa.

Kto może liczyć na etat w PAIIZ? Rada nie rozmawiała jeszcze na ten temat ani z Adamem Żołnowskim, ani z Sebastianem Mikoszem. Pozostali członkowie zarządu byli nieuchwytni.

Reformator i zastępca

Andrzej Kaczmarek zaprzecza pogłoskom, jakoby obecnego prezesa miał zastąpić Wojciech Szelągowski, do którego pełne zaufanie ma Piotr Woźniak, minister gospodarki. Był on zresztą wymieniany jako kandydat na to stanowisko już w momencie odwołania w styczniu tego roku poprzedniego prezesa — Andrzeja Zdebskiego. Wojciech Szelągowski odmówił komentarza.

— Prezes Żołnowski pozostanie na stanowisku, a Wojciech Szelągowski nadal będzie wiceprezesem. Pozostali członkowie zarządu nie zostaną powołani na kolejną kadencję — mówi osoba zbliżona do kierownictwa PiS.

Adam Żołnowski jest nadal zainteresowany posadą.

— Podtrzymuję propozycję głębokiej restrukturyzacji agencji, która powinna poprzedzić przyjęcie ustawy o Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. Powinny tu powstać departamenty geograficzne, a pracownicy powinni się specjalizować sektorowo. To agencja powinna koordynować pracę placówek zagranicznych. Nie wszystkim podoba się moja reforma — mówi prezes PAIIZ.

Nie ma rady

Niewykluczone, że rada nadzorcza po raz ostatni wybierze prezesa agencji. Zgodnie z zapisami ustawy o Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, która jest w Sejmie i może wejść w życie od stycznia 2007 r., prezesa agencji ma mianować premier.

— Będzie to ważny sygnał dla inwestorów — tak na zarzuty opozycji o upolitycznieniu agencji odpowiada Andrzej Kaczmarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będą zmiany w agencji