Będą zmiany we wpisach przedsiębiorców do KRS

IWA
20-10-2011, 00:00

W rejestrze przedsiębiorców będzie można znaleźć także ich adresy WWW i e-mail.

Pojawią się nowe druki wniosków o wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Projektowane zmiany, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Na razie skierowano je do uzgodnień międzyresortowych. Nowe formularze umożliwią wpisywanie do rejestru adresów strony internetowej oraz poczty elektronicznej przedsiębiorców.

Pola na podanie takich danych znajdą się w części przeznaczonej na informacje dotyczące siedziby i adresu określonego podmiotu. W KRS będą ponadto wpisywane wzmianki o tym, że kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie został pokryty.

Taka adnotacja zostanie wykreślona z urzędu, gdy członkowie zarządu złożą oświadczenie o wniesieniu w całości wszystkich wkładów pieniężnych.

Po wykreśleniu wspomniana wzmianka na będzie widoczna w odpisie aktualnym z rejestru. Resort sprawiedliwości określił ponadto sposób umieszczania w rejestrze informacji o przedsiębiorcy przekształconym w spółkę kapitałową działającej wcześniej firmy osoby fizycznej. Przedsiębiorca, który przekształci się w jednoosobową spółkę kapitałową, będzie wpisywany po raz pierwszy do KRS wraz z informacjami o dotychczasowej działalności przed przekształceniem.

Takie zasady wpisu są zbliżone do stosowanych w przypadku przekształceń spółek cywilnych. W rejestrze podaje się bowiem dane identyfikujące osobę fizyczną, firmę oraz informacje o dotychczasowym wpisie w ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy nie będą ponadto składać wniosku do sądu rejestrowego o wpisanie NIP. Ten numer zostanie tam wpisany z urzędu. Obecny obowiązek składania wniosków o wpis tego numeru po zarejestrowaniu nowego przedsiębiorcy i uzyskaniu NIP z urzędu skarbowego stracił bowiem na aktualności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Będą zmiany we wpisach przedsiębiorców do KRS