Będzie archiwum akt pracowników

Wojciech Kmita
opublikowano: 01-07-2004, 00:00

Utworzenie centralnego archiwum dokumentacji osobowej powinno lepiej zabezpieczyć interesy pracowników.

Każdy pracodawca ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 50 lat. Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, kto ma się tym zająć, gdy firma upada lub jest w likwidacji. W efekcie ważna dla pracowników dokumentacja (m.in. potrzebna do wyliczania wysokości emerytur, kapitału początkowego) trafiała do przypadkowych firm, a czasami na śmietnik.

Sytuację uporządkowała nowelizacja ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z 2003 r. Według niej, przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej musieli przyjąć odpowiednią formę prawną firmy (spółka kapitałowa) i uzyskać zezwolenie wojewody.

Obecnie likwidowany (upadający) zakład ma obowiązek wskazania firmy, która przechowa dokumentację pracowniczą. Za taką usługę trzeba jednak płacić. A co gdy nie ma na to pieniędzy?

Zgodnie z obowiązującym od 1 lipca rozdziałem 4b wspomnianej ustawy, w przypadku stwierdzenia przez sąd rejestrowy niemożności zapewnienia środków na koszty dalszego przechowywania, dokumentację przejmuje specjalnie utworzone w tym celu archiwum. Wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra kultury w sprawie utworzenia Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej (DzU nr 142, poz. 1503) jest realizacją tej zapowiedzi. Siedzibą archiwum będzie Milanówek (woj. mazowieckie), a zasięgiem obejmie ono obszar całego kraju.

Archiwum przejmie nie tylko dokumentację niewypłacalnych przedsiębiorców, ale również zasoby archiwalne firm zajmujących się ich przechowywaniem w razie cofnięcia, ograniczenia zakresu (wygaśnięcia) zezwolenia na prowadzenie tej działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Będzie archiwum akt pracowników