Będzie kolejna awantura o VAT

ANP, MIR
07-08-2006, 00:00

Opodatkowanie VAT-em wykonawców umów o dzieło i na zlecenie jest absurdalne i niepokojące. Specjaliści są zgodni — skutki będą bolesne.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha

Wprowadzenie VAT dla tych grup zawodowych jest pomysłem absurdalnym. Nie ma uzasadnienia ani fiskalnego, ani ekonomicznego, choćby dlatego że system vatowski okazuje się mało skuteczny i nieefektywny w poborze. Ostatnio przeprowadzono w USA analizę pokazującą, że od przyjęcia systemu VAT przez kraje UE Europa przegrała konkurencję z USA. A do tej pory skutki gospodarcze opodatkowania były na tym samym poziomie. Efektywność VAT wynosi kilka procent. To system mało korzystny dla gospodarki.

Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

To sposób na szukanie dodatkowych przychodów. Oznacza wzrost fiskalizmu. Ponieważ niedawno nie wypalił pomysł odebrania 50-procentowych kosztów uzysku środowiskom twórców i naukowców, wraca propozycja wprowadzenia VAT. Spowoduje ona zmniejszenie dochodów osób pracujących na umowy o dzieło lub zlecenia i zwiększy ponoszone przez nich koszty. Może zmniejszyć się zatrudnienie w tej grupie. Ten pomysł wywoła kolejną awanturę.

Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Nie wiem, do czego miałoby to prowadzić. Opodatkowanych w ten sposób zostałoby kilkaset tysięcy ludzi w skali kraju. Jak rozliczałyby się z VAT? Przez firmę rozrachunkową? Obciążenie VAT pisarza nie ma sensu, bo wydawnictwo i tak ten podatek sobie odliczy. Podobnie w przypadku gazet, dla których dziennikarze pracują na umowę o dzieło. Ich VAT wydawca będzie mógł odpisać od swojego.

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Ten ruch Ministerstwa Finansów odbieram jako odpowiedź na naszą wspólną akcję przeciwko planom zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów. Cóż, jak nie kijem go, to pałką... Nałożenie VAT na stale pracujących na umowę-zlecenie zmusi ich do prowadzenia księgowości. To kolejne uderzenie m.in. w naukowców. Jak widać, państwo nie jest zainteresowane rozwojem nauki.

Anita Błochowiak, poseł SLD

Widać, że Ministerstwo Finansów poszukuje funduszy na pokrycie wszystkich rządowych obietnic. Moim zdaniem to zły pomysł, który zwiększa fiskalizm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Będzie kolejna awantura o VAT