Będzie kolejny program naprawy górnictwa

Maria Trepińska
18-07-2003, 00:00

Resort gospodarki szykuje nowelizację programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oraz pakiet ustaw, które mają umożliwić jego realizację. Główne założenia to wprowadzenie pakietu socjalnego dla zwalnianych górników, zmniejszenie produkcji i oddłużenie branży.

W resorcie gospodarki trwają intensywne prace nad nowelizacją rządowego programu restrukturyzacji branży z 28 stycznia 2003 r. Wczoraj Jacek Piechota, wiceminister gospodarki, odpowiedzialny za branżę, na spotkaniu z przedstawicielami spółek węglowych, Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ustalił priorytety i harmonogram działań. Słowem — będzie nowy program, który kładzie nacisk na kwestie socjalne.

— Ustaliśmy, że w znowelizowanym programie należy skoncentrować się nad pakietem osłon socjalnych dla górników. Najpierw należy przygotować dla nich alternatywne miejsca pracy, a potem mówić o zamykaniu kopalni — wyjaśnia Janusz Siemieniec, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalni.

Wcześniej resort gospodarki zakładał, że kopalnie należące do Kompani Węglowej, a przeznaczone do likwidacji, zostaną przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

— Kopalnia, która prowadzi jeszcze wydobycie, nie powinna być przekazywana do SRK — uważa Janusz Siemieniec.

Oznacza to, że kopalnie trafią do SRK dopiero po zakończeniu działalności.

Najważniejszą kwestą, która ma znaleźć się w znowelizowanym programie naprawy branży, jest jej oddłużenie, ponieważ dotychczasowe było niewystarczające.

— Przygotowujemy projekt ustawy, który szczegółowo ureguluje te kwestie — ujawnia Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu.

Po przyjęciu znowelizowanego programu przez Radę Ministrów, co może nastąpić jeszcze w tym miesiącu, projekty ustaw trafią do parlamentu. Według wstępnych obliczeń, branża będzie mogła liczyć na restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych za około 15,9 z 21,9 mld zł na 30 marca 2003 r.

Równie ważnym elementem znowelizowanego programu ma być także określenie, skąd pochodzić będą środki na jego realizację. Resort gospodarki liczy na to, że Bank Światowy udzieli budżetowi pożyczki na restrukturyzację zatrudnienia. Tymczasem bank warunkuje udzielenie kredytu od przyjęcia programu rządowego.

W znowelizowanym programie mają znaleźć się także zapisy dotyczące dokapitalizowania Kompanii Węglowej, w sumie kwotą 1,3 mld zł, z tego otrzymała już 544 mln zł. Według wstępnych planów, również SRK miała otrzymać 0,5 mld zł dokapitalizowania, ale w związku z tym, że nie będzie na razie przejmować kopalni, które jeszcze mają prowadzić wydobycie, ta kwota może trafić do KW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Będzie kolejny program naprawy górnictwa