Będzie łatwiej o pieniądze

Emil Górecki
06-02-2006, 00:00

Uzyskanie środków ze ZPORR ma być łatwiejsze. A w niektórych regionach nabór wniosków będzie trwał do wyczerpania środków.

W kilku województwach ruszyły już pierwsze w tym roku nabory wniosków o środki Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) dla działań 2.5 (promocja przedsiębiorczości) i 3.4 (mikroprzedsiębiorstwa). Najwcześniej rozpoczęła Lubelska Agencja Rozwoju Regionalnego. Dla obydwu działań ogłosiła konkurs otwarty, co oznacza, że będzie on trwał aż do wyczerpania środków. Województwo lubelskie ma do rozdysponowania najwięcej pieniędzy — około 10,5 mln zł na działanie 2.5, oraz 7 mln zł dla 3.4.

W przypadku działania 3.4 uproszczono procedury zakupu usług, towarów oraz robót budowlanych, koniecznych do realizacji projektu. Beneficjenci, którzy otrzymają dofinansowanie projektu o wartości nie większej niż 50 proc. wydatków kwalifikowanych, nie będą już zobowiązani do stosowania procedury przetargowej. Dotychczas taki obowiązek mieli beneficjenci, których wsparcie wynosiło poniżej 50 proc. i przekraczało wartość 6 tys. EUR. Przepisy te mają również zastosowanie dla beneficjentów, którzy jeszcze nie rozpoczęli realizacji kolejnych etapów swojego projektu. Gdy udział środków publicznych w realizacji zamówienia wynosi ponad 50 proc., beneficjent stosuje się do ogólnych przepisów o zamówieniach publicznych.

Od 11 stycznia obowiązuje też nowa wersja ramowych wytycznych dla beneficjentów ubiegających się o dotacje z działania 2.5. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej www.zporr.gov.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Będzie łatwiej o pieniądze