Będzie łatwiej o środki z UE

opublikowano: 12-01-2007, 14:17

Będzie łatwiej pozyskać środki z UE; w Warszawie zostało otwarte w piątek regionalne biuro JASPERS.

Będzie łatwiej pozyskać środki z Unii Europejskiej; w Warszawie zostało otwarte w piątek regionalne biuro JASPERS, programu bezpłatnego wsparcia dla przygotowania projektów, których autorzy starają się o dofinansowanie z funduszy UE.

JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions) został przygotowany przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Prezes EBI Philippe Maystadt zwrócił uwagę, że do Polski w nadchodzących latach może trafić 67 mld euro.

"Mamy nadzieję, że uda się uzyskać lepszą jakość projektów, a Komisja Europejska będzie mogła szybciej je zatwierdzać" - powiedziała europejska komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. "Przygotowanie dużych projektów jest wielką barierą w wykorzystaniu funduszy strukturalnych" - dodała.

Uzgodnione już z polskimi władzami projekty, którymi zajmują się specjaliści z biura JASPERS, dotyczą drogownictwa i transportu kolejowego, ochrony środowiska, publicznego transportu w miastach oraz energetyki. Zespół pracujący w Warszawie ma też doradzać, jak lepiej wykorzystać partnerstwo publiczno-prywatne w finansowaniu przedsięwzięć infrastrukturalnych.

W połowie grudnia wiceprezes EBI Ivan Pilip mówił PAP, że na pierwszej liście zgłoszonych projektów było 18 przedsięwzięć o łącznej wartości 4,3 mld euro. 10 z nich dotyczyło transportu, 8 - ochrony środowiska i innych dziedzin.

Biuro JASPERS jest pierwszym z trzech biur programu, które mają powstać w Europie Środkowej i Wschodniej. Pozostałe biura mają być zorganizowane w Bukareszcie i Wiedniu.

Huebner zwróciła uwagę na znaczenie, jakie KE przykłada do regionalnej działalności. "To przedsięwzięcie bez precedensu. Banki zeszły na poziom regionu. Inwestorzy coraz częściej rozmawiają nie tylko z rządami, takie z władzami lokalnymi" - dodała. JASPERS ma też ułatwiać regionalne przedsięwzięcia.

KE przygotowała też dwa inne programy - JEREMY, służący finansowaniu innowacyjnych małych i średnich firm oraz JESSICA, program finansujący rewitalizację miast.

W piątek otwarto w Warszawie także biuro Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to pierwsze takie biuro w nowym kraju członkowskim UE.

EBI jest instytucją finansową UE; bank powstał na podstawie Traktatu Rzymskiego w 1958 r. Właścicielami EBI są państwa członkowskie UE, w tym Polska.

EBI współpracuje z inwestorami przemysłowymi, krajowymi i zagranicznymi, za pośrednictwem banków i firm leasingowych finansuje też małe i średnie firmy. Od 1990 r. EBI pożyczył polskim kredytobiorcom ponad 13 mld euro. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane