Będzie mniej zwolnionych z kas fiskalnych

26-07-2012, 00:00

Obowiązkiem posiadania kas fiskalnych zostanie objęta większa grupa podatników, już od 2013 r.

Aż o połowę, bo z 40 tys. zł do 20 tys. zł, chce minister finansów zmniejszyć od przyszłego roku limit obrotów, których przekroczenie oznacza konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży i kwot podatku od towarów i usług (VAT) przy zastosowaniu kas rejestrujących. Tym samym przybędzie podatników, których ten obowiązek obejmie, na dodatek szybciej niż obecnie będą musiały stosować się do niego nowe firmy.

Przekazany właśnie do uzgodnień międzyresortowych projekt nowego rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień ze stosowania kas fiskalnych zapowiada inne niż obecnie kryterium ich utraty przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Zasadą jest, że wspomniane limity obrotów warunkują zwolnienie w następnym roku podatkowym.

Według projektowanych rozwiązań, dla takich podatników granica 20 tys. zł będzie określana w proporcji do okresu prowadzenia działalności zobowiązującej do kasowej ewidencji. Obecnie limit obrotów uprawniający do zwolnienia z tego obowiązku stosuje się niezależnie od tego, czy działalność rozpoczęto w pierwszym czy ostatnim kwartale roku. Projektowane rozporządzenie nie jest też korzystne dla przedsiębiorców, którzy w 2012 r. zaczęli dostarczać towary i wykonywać usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, co wymaga ewidencji kasowej.

Również w ich przypadku warunkiem zwolnienia z posiadania kas fiskalnych w 2013 r. będzie kwota 20 tys. zł, i to bez względu na okres wykonywania wspomnianych czynności w tym roku.

Podatnicy, którzy korzystają obecnie ze zwolnienia, a po 1 stycznia 2013 r. utracą do niego prawo na podstawie nowych regulacji, będą musieli rozpocząć ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kas od 1 marca 2013 r.

Zasady zwolnień zawartych w projektowanym rozporządzeniu mają obowiązywać nie dłużej niż do końca 2014 r. Wprowadzenie ograniczeń uzasadniono m.in. wnioskami organów kontroli skarbowej dotyczącymi nadużyć podatkowych w związku z ukrywaniem przez podatników rzeczywistych obrotów z działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Będzie mniej zwolnionych z kas fiskalnych