Będzie Palma, a nie Palma de Mallorca

DI, PAP
opublikowano: 01-12-2016, 22:00

Popularna wśród turystów Palma de Mallorca będzie się nazywać po prostu Palma

Popularna wśród turystów Palma de Mallorca — stolica hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Baleary w południowo-zachodniej części wyspy Majorka — będzie się nazywać po prostu Palma, zresztą nie po raz pierwszy. Regionalny parlament przegłosował właśnie zmianę nazwy, powołując się na tradycję historyczną i argumentując, że dodatek „de Mallorca” to pozostałość centralistycznej przeszłości Hiszpanii.

Większość mieszkańców nazywa swoje miasto po prostu Palma i taka nazwa, bez „de Mallorca”, pojawia się tam na oznakowaniach dróg. Na lotnisku turystów wita jednak Palma de Mallorca, poszerzoną nazwą posługuje się również hiszpański rząd, pojawia się ona także na wielu mapach. To już trzecia zmiana w ostatnich latach i jest całkiem prawdopodobne, że nie ostatnia.

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zrezygnowała z „de Mallorca” w 2008 r., ale konserwatywna Partia Ludowa (PP) przywróciła pełną nazwę w 2012 r. i zapowiedziała, że uczyni to ponownie, jeśli odzyska władzę na Balearach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu