Będzie proces w sprawie największego oszustwa finansowego w powojennych Niemczech

opublikowano: 21-09-2022, 16:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sąd w Monachium otworzył drogę do procesu szefów spółki Wirecard potwierdzając oskarżenie wniesione przeciwko nim, informuje Reuters.

W środę sąd ogłosił, że były prezes Markus Braun i dwóch innych wysokiej rangi menedżerów Wirecard będą mieli proces. Prokuratorzy oskarżają ich o fałszowanie zapisów księgowych w spółce, manipulację rynkiem, malwersacje i oszustwa handlowe. Nieoficjalnie mówi się, że proces rozpocznie się na początku przyszłego roku.

W czerwcu 2020 r. wyszło na jaw, że w bilansie Wirecard, niemieckiego blue chipa z indeksu DAX, zajmującego się obsługą płatności elektronicznych, nie można doliczyć się prawie 2 mld EUR. Dość szybko okazało się, że było to wynikiem długotrwałego oszustwa, w którym uczestniczyli wysokiej rangi menedżerowie spółki. Wirecard bardzo szybko ogłosił upadłość zostawiając prawie 4 mld EUR długu. Wywołało to skandal w Niemczech i ujawniło słabość niemieckiego nadzoru, a także budzące wątpliwości relacje między światem biznesu i polityki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane