Czytasz dzięki

Będzie prościej i szybciej

Mira Wszelaka
opublikowano: 28-03-2006, 00:00

Zmiany w procedurach, dodatkowe etaty i informatyzacja spowodują, że przedsiębiorca wreszcie trafi do sądowej cywilizacji.

To ma być prawdziwy przełom w sądownictwie gospodarczym — tak przynajmniej deklaruje Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Wtóruje mu premier Kazimierz Marcinkiewicz, który dodatkowo chwali podwładnego m.in. za dotrzymanie terminu (zgodnie z zapowiedziami założenia reformy miały zostać zaprezentowane do końca I kwartału).

Zmiany dotyczą głównie przyspieszenia postępowań, ograniczeniu interpretacji oraz rozszerzeniu kompetencji referendarzy sądowych. Jeszcze dziś rząd ma przyjąć projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego.

Minister zapewnia, że reformy zostaną przeprowadzone z zachowaniem gwarancji procesowych. Dodaje, że za dwa, trzy lata z terminami rozstrzygania spraw czy dochodzenia należności powinniśmy dołączyć do średniej unijnej.

— Zbyt długi upływ czasu, jaki następuje od momentu zgłoszenia żądań przez wierzyciela do chwili ich merytorycznego rozstrzygnięcia przez sąd, może zniweczyć wszelkie pozytywne skutki formalnie udzielonej pomocy prawnej. Lepsza egzekucja należności oznacza szybszy wzrost gospodarczy, większe zatrudnienie i mniejszą korupcję — wylicza Zbigniew Ziobro.

Zasadność zmian potwierdzają liczne analizy, w tym słynny raport Banku Światowego Doing Business 2005. Zgodnie z nim, przeciętny czas egzekucji należności w obrocie gospodarczym w Polsce oszacowano na tysiąc dni (pięć razy dłużej niż w Niemczech, cztery razy dłużej niż w USA i ponad trzy razy niż w Wielkiej Brytanii).

Przedsiębiorcy także dostaną do wykonania zadanie w postaci lepszego przygotowania dowodowego. Tu pomocą może im służyć m.in. internet. Od 2007 r. biznes będzie mógł korzystać z portalu dostępowo-informacyjnego, który m.in. umożliwi zarówno składanie wniosków do Centralnej Informacji KRS jak i rejestru zastawów, uzyskiwanie odpisów, zaświadczeń czy uzyskiwanie bieżącej informacji o stanie zaawansowania postępowania sądowego drogą elektroniczną.

Do sądów gospodarczych trafią komputery, a także nowe etaty.

— Do końca roku każdy sędzia orzekający w sprawach gospodarczych dostanie do pomocy asystenta — zapowiada Zbigniew Ziobro.

To oznacza, że sądy gospodarcze otrzymają 390 dodatkowych etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane