Czytasz dzięki

Będzie rozmowa Szydło-Merkel

opublikowano: 01-03-2017, 11:14
aktualizacja: 01-03-2017, 11:36

W środę o godz. 14.30 premier Beata Szydło będzie rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zostaną omówione kwestie związane ze zmianami w UE - powiedział.

"Rozmowa będzie dotyczyła spraw, które mają być poruszone na zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej w Brukseli" - powiedział PAP rzecznik rządu.

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel
Zobacz więcej

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto /Forum

PAP zapytała Bochenka, czy w rozmowie będzie poruszona kwestia kandydatury Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. "Zostaną omówione kwestie związane ze zmianami w UE" - odpowiedział rzecznik.

Według radia RMF FM, które jako pierwsze podało nieoficjalnie informację o rozmowie, premier Szydło ma przekonywać kanclerz Niemiec, by "ta nie popierała Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej".

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. Obecnie jest jedynym oficjalnym kandydatem.

Tusk zadeklarował podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie, że jest gotów kontynuować swoją pracę jako przewodniczący Rady Europejskiej, gdy w maju zakończy się jego pierwsza kadencja na tym stanowisku.

Brytyjski dziennik "Financial Times" w poniedziałek poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Doniesienia dziennika wywołały dyskusje polityczne. We wtorek marszałek Senatu Adam Bielan komentował je stwierdzeniem, że "nie potwierdza, nie zaprzecza", natomiast "trudno od Polski oczekiwać, że będziemy wspierać kandydata (Tuska-PAP), który nie chce utrzymywać dobrych relacji z naszym rządem". Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym RE i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu". Saryusz-Wolski dotąd nie zabrał głosu w sprawie doniesień "FT".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane