Będzie szlaban na numery 0-708

Marcin Kuśmierz
30-03-2005, 00:00

Telekomunikacja Polska wypowiedziała konkurentowi umowę dotyczącą świadczenia usług o podwyższonej płatności. Ale już negocjuje nową.

Telekomunikacja Polska (TP) wypowiedziała Netii umowę na świadczenie usług typu premium rate przy połączeniach z numerami 0-708 (o podwyższonej opłacie, np. 35 gr/min.). Stało się to już w styczniu, ale telekom popełnił błędy proceduralne, więc ostatecznie umowa wygaśnie z końcem lutego 2006 r. (rok po wypowiedzeniu).

Brak zabezpieczeń...

Zdaniem TP, jedynym powodem jest niewprowadzenie przez Netię zabezpieczeń chroniących abonentów TP przed oszustami, zarabiającymi np. na superdrogich połączeniach z internetem, z których korzystają ofiary nieświadome zmiany w ustawieniach komputera.

— Większość dialerów (programów służących do połączenia komputera z internetem — przyp red.) łączących z numerami Netii rozpoczynającymi się od 0-708 nie spełnia podstawowych warunków bezpiecznego korzystania z usług o podwyższonej płatności — tłumaczy Barbara Górska, rzecznik TP.

Telekom ma też zastrzeżenia do rozpatrywania reklamacji składanych przez abonentów TP w sprawie usług 0-708.

...czy walka z rywalem

Mimo to wypowiedzenie umowy Netia uważa za kolejny etap walki monopolisty z konkurencją.

— TP stara się ograniczyć naszą obecność na rynku m.in. w usługach o podwyższonej płatności, czyli połączeniach z numerami 0-708. Jesteśmy tym zaniepokojeni — mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Zdaniem przedstawicieli telefonicznego kolosa, Netia dotychczas odmawiała wprowadzenia zmian do umowy. Bardziej restrykcyjne są porozumienia TP z Energis Polska i Telefonią Dialog.

Nowe w drodze

TP i Netia negocjują obecnie warunki nowej umowy ramowej, dotyczącej niemal wszystkich usług telekomunikacyjnych. Jej częścią będzie także współpraca w świadczeniu usług 0-708, dlatego obie strony doskonale zdają sobie sprawę, że wypowiedzenie ma charakter symboliczny, a przed lutym 2006 r. porozumienie zostanie osiągnięte.

TP otrzymuje 20 proc. przychodów z usług typu premium rate, świadczonych przez innych operatorów pod numerami 0-708. W zamian bierze na siebie m.in. fakturowanie i windykację należności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że umowa z Netią jest jedyną, na której traci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będzie szlaban na numery 0-708