Będzie więcej akcji w Portfelu PB

Komitet Inwestycyjny PB
opublikowano: 14-02-2013, 00:00

Hossa w Portfelu PB trwa w najlepsze. Od 5 czerwca, kiedy wypadło dno bessy, zarobiliśmy już 18 proc.

Mogło być nawet lepiej, gdyby nie korekta z ostatnich trzech tygodni. Przecena kilku papierów odchudziła stan naszego konta o 4 proc. Mimo to ostrzymy sobie apetyty na kolejne zyski. Dlatego kontynuujemy ogłoszoną w grudniu przebudowę portfela. Po ścięciu stratnych pozycji na papierach Impexmetalu i Tauronu oraz zakupieniu papierów Polnej nadszedł czas na zwiększenie zaangażowania w Midasie.

None
None

W ostatnich tygodniach kupujący złamali linię obowiązującej od 2007 r. tendencji spadkowej, a trwające od połowy 2012 r. zwyżki opisuje formacja kanału zwyżkującego. W najbliższych dniach spodziewamy się dojścia kursu do jej górnego ograniczenia, a to oznacza pokonanie pułapu 90 gr. Dlatego składamy zlecenie kupna za około 500 zł po cenie ze środowego zamknięcia.

Zdecydowaliśmy także o powiększeniu portfela o kolejną spółkę. Nasz wybór padł na Asbis, który w sondzie na portalu Pb.pl zgłosili nasi czytelnicy.

Jego największą zaletą jest niska wycena przy solidnych zyskach i wypłacanej dywidendzie. Wskaźnik cena/zysk to niespełna 5, a cena akcji nie przekracza 0,6 wartości księgowej przypadającej na jeden papier. Spółkę dostrzegli inwestorzy, których zakupy pozwoliły na niemal całkowite odrobienie strat z 2011 r., optymistami są również analitycy. W raporcie z 30 stycznia specjaliści DM IDM SA wycenili jeden walor na 4,3 zł. To oznacza, że spółka ma jeszcze blisko 30-procentowy potencjał umocnienia. Składamy zlecenie kupna za około 1000 zł po cenie ze środowego zamknięcia.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to oznaczało, że portfel powiększy się do dziewięciu papierów. Choć takie zróżnicowanie portfela zwiększa jego stabilność, to jednak ma też pewne wady. Przy małych transakcjach znacznie rosną koszty transakcyjne (ze względu na kwotowe wyznaczenie minimalnej prowizji), a wyniki portfela upodabniają się do rezultatów osiąganych przez indeksy. Dlatego nim pójdziemy na kolejne zakupy, pozbędziemy się tych papierów, które nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Kto padnie ofiarą odchudzania portfela? Na ostateczną decyzję dajemy sobie czas do marca.

Partnerem Portfela PB jest DM IDMSA.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny PB

Polecane