Będzie zmiana na stanowisku głównego ekonomisty BoE

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-04-2021, 16:07

Bank Anglii (BoE) będzie miała nowego szefa ekonomistów. Ze stanowiska z kilka miesięcy ma odejść Andy Haldane, związany z bankiem centralnym od 1989 r., donosi Reuters.

Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii
Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii
fot. Bloomberg

Haldane ma zostać dyrektorem generalnego Królewskiego Towarzystwa Sztuki, Produkcji i Handlu (RSA).

Po czerwcowym posiedzeniu Haldane przestanie być członkiem Komitetu Polityki Pieniężnej BoE, zaś od września obejmie stery w RSA.

Ekonomista jest postrzegany jako najbardziej optymistycznie nastawiony do wyjścia brytyjskiej gospodarki z koronakryzysu przedstawiciel decydentów Banku Anglii.

Pod koniec marca Haldane mówił, że gospodarka na Wyspach mocno odreaguje krach wywołany pandemią, wzywając do zerwania z tzw. „chicken lickens” rodzajem ekonomii opartej o strach odnośnie załamania.

W jego opinii, zgromadzone przez gospodarstwa domowe oszczędności, głównie te najbogatsze, stanowić będą swoistą „zwiniętą sprężyną”, która „rozprężając się” będzie napędzać ożywienie gospodarcze.

Ekonomista podkreśla też od dłuższego czasu, że to najbiedniejsza warstwa brytyjskiego społeczeństwa będzie najmocniej dotknięta skutkami kryzysu i ostrzega przed pogłębiającą się przepaścią związaną z dochodami poszczególnych grup społecznych.

Opowiada się, za umożliwieniem pracownikom pracy zdalnej, jeżeli tylko pozwalają na to przepisy i warunki.

Bank Anglii nie określił kto może zająć stanowisko Haldane. Stwierdził jedynie, że ogłosi to w odpowiednim czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane