Belgia: posłowie żądają wstrzymania wypłat emerytur „nazistowskim kolaborantom”

opublikowano: 21-02-2019, 11:33

Belgijscy parlamentarzyści zażądali wstrzymania wypłat przez Niemcy emerytur mieszkańcom kraju, którzy według nich podczas II Wojny Światowej kolaborowali z okupacyjnym reżimem.

W przyjętej uchwale grupa posłów wezwałą rząd, aby zażądał od Niemiec wstrzymania wypłaty emerytur dla Belgów, w ich ocenie splamionych kolaboracją.

- Wypłacanie emerytur kolaborantom jednego z najbardziej morderczych reżimów w historii stoi w sprzeczności z pamięcią zbiorową i jest niezgodne z wartościami Unii Europejskiej – argumentowali.

Christoph Brull, historyk z Uniwersytetu Luksemburgu podkreślił, że emerytury wypłacano zarówno ochotnikom, jak i wcielonym przymusowo do oddziałów mieszkańcom zaanektowanej podczas wojny wschodniej Belgii, którzy u boku niemieckiej armii walczyli podczas II Wojny Światowej. Podkreślił, że emerytury wypłacane są zgodnie z przyjętym w 1951 roku w Niemczech prawem, które umożliwia pobieranie emerytury przez ofiary wojny.

Niemieckie Ministerstwo Pracy poinformowało, że w lutym tego roku łącznie 18 osób w Belgii wciąż otrzymywało emerytury wypłacane przez władze landu Nadrenii Północnej-Westfalii. Ministerstwo zapewniło, że żadna z tych osób nie jest byłym członkiem Waffen-SS. Zaznaczyło, że mogą to być Belgowie lub Niemcy, którzy osiedlili się w Belgii.

Belgijscy parlamentarzyści chcą, aby rząd Belgii zwrócił się do Niemiec o udostępnienie wszystkich potrzebnych informacji pozwalających uzyskać jasność w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu