Belgia: w styczniu inflacja była najwyższa od 1983 roku

PAP
opublikowano: 28-01-2022, 18:43

Inflacja w Belgii w styczniu bieżącego roku wyniosła 7,6 proc. To najwyższa wartość od 1983 roku, gdy wskaźnik sięgał 7,9 proc. - informuje belgijska telewizja.

Inflacja związana jest głównie z wyższymi cenami energii. Ceny energii elektrycznej wzrosły o ponad 70 proc. w ciągu zaledwie roku. Gaz ziemny jest droższy o 153 proc. Ceny oleju napędowego i benzyny wzrosły o ponad 25 proc. w ciągu roku.

Inflacja bez uwzględnienia wzrostu cen energii i nieprzetworzonej żywności, wzrosła w ciągu roku o 2,98 proc. Wartość ta jest znacznie wyższa niż cel Europejskiego Banku Centralnego określony na 2 proc.

"Liczby pokazują, że towary i usługi codziennego użytku stają się coraz droższe, ponieważ firmy przenoszą wyższe ceny energii i surowców na swoich klientów, czyli inne firmy i konsumentów" - informuje telewizja VRT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane