Belgia zaskoczona śniegiem, chaos w Holandii, kłopoty z transportem w Niemczech, wieża Eiffla zamknięta

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-11-2005, 19:12

Pierwsze zimowe opady śniegu zaskoczyły w sobotę Belgów, spowodowały też chaos na drogach w Holandii. W Niemczech, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii, oraz na północy i zachodzie Francji także doszło do zakłóceń w ruchu drogowym. W Paryżu czasowo zamknięto wieżę Eiffla.

Pierwsze zimowe opady śniegu zaskoczyły w sobotę Belgów, spowodowały też chaos na drogach w Holandii. W Niemczech, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii, oraz na północy i zachodzie Francji także doszło do zakłóceń w ruchu drogowym. W Paryżu czasowo zamknięto wieżę Eiffla.

    W Holandii silne wichry i temperatura poniżej zera spowodowały chaos w komunikacji drogowej i kolejowej. Setki Holendrów spędziły noc z piątku na sobotę w punktach Czerwonego Krzyża na stacjach kolejowych, w kinach i innych tymczasowych schroniskach, a inni śpią w samochodach stojących po  10 godzin w korkach. Kilkadziesiąt tysięcy domów jest pozbawionych elektryczności.  

    Zdaniem przedstawicieli holenderskiego transportu to pierwszy w historii taki paraliż spowodowany pogodą. Władze radzą kierowcom pozostanie w domach, zwłaszcza że śnieg pada nadal  obficie - do trzech centymetrów na godzinę. Drogi i tory kolejowe w wielu miejscach są zablokowane przez przewrócone drzewa.

    Na północy wicher gna z szybkością 170 km na godzinę. Zimowy sztorm to skutek niżu nad Europą Zachodnią, który doprowadził do najbardziej gwałtownego w skali dziesięcioleci spadku ciśnienia - podał holenderski Instytut Pogody.

    Problemy spowodowane nagłym ochłodzeniem wystąpiły również w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Grecji, na Ukrainie i w Czechach.

    W Czechach z zimna zmarła jedna osoba. W wypadku z powodu gołoledzi zginął w Belgii 21-letni kierowca.

    Gwałtowny atak zimy z intensywnymi opadami śniegu spowodował już w piątek w Niemczech zakłócenia w ruchu drogowym i komunikacji lotniczej.

    W sobotę przez cztery godziny nieczynne było lotnisko w Duesseldorfie, gdzie poprzedniego dnia i nocą spadło 20 cm śniegu.

    Ruch na największym w Europie lotnisku we Frankfurcie nad Menem odbywał się w sobotę normalnie. W piątek odwołano tam 65 lotów; ze względu na konieczność usunięcia warstwy lodu z samolotów wiele maszyn wystartowało z opóźnieniem.

    Najtrudniejsze warunki na drogach panują w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie od piątku na oblodzonych jezdniach wydarzyło się 1266 wypadków. Obrażenia odniosły 64 osoby. Straty materialne szacuje się na 3,16 mln euro. Rzecznik nadreńskiego MSW powiedział, że główną przyczyną wypadków był brak opon zimowych w samochodach ciężarowych.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    W Muensterland w zawieszono w nocy z piątku na sobotę ruch kolejowy. Na dworcu głównym w Muenster 50 osób spędziło noc w bunkrze przeciwlotniczym, ponieważ nie kursowały ani pociągi, ani taksówki, a w hotelach nie było wolnych miejsc.

    Trudne warunki panowały także w Dolnej Saksonii, Hesji, Nadrenii-Palatynacie, Badenii-Wirtembergii i Bawarii.

    W przysypanej śniegiem stolicy Francji zamknięto w sobotę na cztery godziny wieżę Eiffla ze względu na oblodzenie górnych platform, podestów i schodów. Dopiero o godzinie 15 wpuszczono pierwszych turystów. 

    Silne burze śnieżne w północnych i zachodnich rejonach spowodowały odcięcie elektryczności. W nocy z piątku na sobotę w zachodniej części Wandei spadło 30 cm śniegu. Około 17 tysięcy domów zostało bez prądu; w sobotę do popołudnia udało się przywrócić dostawy elektryczności do około połowy z nich.

    Ostrzeżenia pogodowe wystosowano w 37 innych francuskich departamentach, radząc kierowcom nie wyruszać na drogi, zwłaszcza drugorzędne. Na niektórych drogach w północnych rejonach ruch zablokowały ciężarówki, które stanęły w poprzek jezdni lub wpadły na pobocze.

    W sobotę pierwszy śnieg zaskoczył Belgię. W kraju tym zdarzają się zimy bez śnieżyc czy poważniejszych opadów. Tym razem śnieżyca, która w piątek nawiedziła Brukselę, obaliła i połamała wiele drzew. Zdecydowano zamknąć dla publiczności parki, aby uniknąć wypadków ze względu na łamiące się pod ciężarem śniegu gałęzie. 

    Pociągi i samoloty miały opóźnienia. Z brukselskiego lotniska Zaventem część porannych lotów przekierowano do Luksemburga.

    Służby meteorologiczne nadal ostrzegają przed gołoledzią w środkowej i południowej Belgii.

    Mokry śnieg i wiatr dały się w sobotę we znaki mieszkańcom Ukrainy. W ponad 300 miejscowościach w 11 obwodach Ukrainy ludzie zostali pozbawieni prądu. Największe szkody odnotowano w obwodzie sumskim, na wschodniej Ukrainie, gdzie energii elektrycznej nie ma w 82 miejscowościach, i w centralnym obwodzie kijowskim, gdzie bez światła pozostaje 69 wsi i miasteczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane