Belka: 3,5-proc. wzrost PKB jest realny

DI, PAP
opublikowano: 09-09-2010, 19:01

Polska gospodarka ma szansę urosnąć w 2010 roku o 3,5 proc. - uważa prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem wskaźnik inflacji wzrośnie do poziomu celu inflacyjnego lub niewiele powyżej, a wiele zależeć będzie od sytuacji na rynku walutowym.

"Myślę, że mamy szansę cały rok zakończyć wzrostem na poziomie 3,5 proc." - powiedział w czwartek w rozmowie z TVN CNBC Belka.

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP
None
None

GUS podał, że w II kwartale PKB wzrósł o 3,5 proc. po wzroście o 3,0 proc. w I kwartale.

"Ze względu na tzw. bazę statystyczną wskaźnik inflacji wzrośnie albo do poziomu celu inflacyjnego (wynoszącego 2,5 proc. - PAP), albo niewiele więcej. Ja nie wiem dokładnie, jak się będzie wskaźnik kształtował, dużo zależy od tendencji na rynku walutowym" - powiedział.

"Przypatrujemy się sytuacji na rynku i jeśli będziemy widzieć niebezpieczeństwo dla tempa inflacji, to wtedy będziemy działać, ale według mnie w tej sprawie nie ma jasnych dowodów, że napięcia inflacyjne nasilają się" - dodał.

Z danych GUS wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 2,0 proc. rok do roku.

"Nadmierna dynamika umacniania się złotego szkodzi nie tylko eksportowi, ale jak coś za szybko rośnie, to potem ma tendencję do równie szybkiego spadku. To, co jest dla polskiej gospodarki szkodliwe, to nadmierne wahania. (...) Zbyt silne przyspieszenie aprecjacji nie jest dla Polski korzystne" - dodał prezes NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane