Belka: 5 maja samorozwiązanie Sejmu i decyzja o wyborze partii

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 03-03-2005, 17:25

Premier Marek Belka zapowiedział w czwartek, że uczyni wszystko, by 5 maja odbyło się sejmowe głosowanie nad wnioskiem o samorozwiązanie parlamentu. Wówczas też podejmie decyzję o swojej przynależności do nowej partii.

Premier Marek Belka zapowiedział w czwartek, że uczyni wszystko, by 5 maja odbyło się sejmowe głosowanie nad wnioskiem o samorozwiązanie parlamentu. Wówczas też podejmie decyzję o swojej przynależności do nowej partii.

- Zrobię wszystko, aby 5 maja Sejm zdecydował o samorozwiązaniu. Cokolwiek by się nie stało 5 maja, ja uznam że misja mojego rządu będzie z sukcesem wypełniona - powiedział premier w czasie wykładu w fundacji Batorego.

- To będzie początek kampanii wyborczej. Wtedy także ogłoszę decyzje co do mojej przyszłości politycznej – dodał.Jeśli 5 maja posłowie zdecydują o samorozwiązaniu parlamentu, wówczas wybory do Sejmu odbyłyby się 19 czerwca a prezydenckie, połączone z referendum konstytucyjnym – pod koniec września.

- Dalej uważam, że wybory parlamentarne powinny odbyć się 19 czerwca, a wybory prezydenckie pod koniec września - 26 września. Równocześnie z pierwszą turą wyborów prezydenckich, powinno odbyć się referendum w sprawie traktatu konstytucyjnego – podkreślił Belka.

Podczas wykładu organizowanym przez Fundację im. Stefana Batorego premier odniósł się do apelu, który pod jego adresem kilka dni temu skierował Władysław Frasyniuk  – o przystąpienie do powstającej Partii Demokratycznej. Premier powiedział, że nie zdziwił go apel Frasyniuka, gdyż ocenia swój program polityczny jako bliski temu, który zaprezentowała nowa partia w swojej deklaracji.

- Z tym środowiskiem łączy mnie ocena przeszłości. Powinniśmy by dumni z ostatnich 15 lat. W tym czasie dokonały się olbrzymie zmiany, zmienił się kraj i społeczeństwo. W większości były to zmiany na lepsze. Mamy w państwie demokratyczne instytucje, mamy gospodarkę wolnorynkową, mamy wzrost gospodarczy. Widoczna jest także poprawa standardu życia Polaków. Mimo złej oceny sytuacji jaka wynika z wielu badań opinii publicznej, wiele rodzin żyje dziś znacznie lepiej niż kilkanaście lat temu. Są też także badania świadczące o rosnącym optymizmie społeczeństwa, o coraz lepszej ocenie własnej sytuacji - powiedział premier.

Marek Belka opowiedział się za kontynuacją drogi, na którą wkroczyliśmy w 1990 roku. Jego zdaniem ocena dorobku III Rzeczpospolitej, dokonywana także polityków jest niesprawiedliwa.- W tym czasie dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego – mamy największy odsetek studiującej młodzieży, żyjemy przeciętnie dłużej o 5 lat, jemy zdrowiej, żyjemy lepiej, przedsiębiorcy i konsumenci optymistycznie patrzą w przyszłość – argumentował premier.

Tocząc debaty polityczne nie wolno nam tego wspólnego osiągnięcia umniejszać. Premier uznał, że w dyskusji politycznej zbyt wiele miejsca w niej poświęca się „taczkom i teczkom”, dekomunizacji i aborcji, za mało natomiast rozmawiamy o przyszłości Polski, o tym jak zbudować uczciwe i przejrzyste państwo. 

- Zbudowaliśmy gospodarkę rynkową. Istnieją już jej solidne podstawy. To co należy uczynić aby gospodarka dalej się rozwijała, to zwiększyć jej urynkowienie poszerzając prywatyzację. Oczywiście, ważnym problemem jest wysokie wciąż bezrobocie. Ale nie ma prostych i bezbolesnych recept na jego likwidacje. Ci, którzy obiecują drogi na skróty i bezbolesne kuracje albo oszukują albo nie wiedzą o czym mówią – mówił premier. Dlatego Marek Belka uważa, że najważniejsze jest zlikwidowanie „klina podatkowego”. Zbyt wysokie podatki hamują rozwój przedsiębiorczości, zbyt wysokie obciążenia zwiększają bezrobocie.

W polityce zagranicznej osiągnęliśmy już, zdaniem premiera bardzo wiele. Utrzymując dobre stosunki z Ameryką, musimy jednak pamiętać o tym, że jednak krajem europejskim i najważniejsze są nasze relacje z Unią Europejską, w tym przyjęcie konstytucji europejskiej.

Wykład Marka Belki był kolejnym w cyklu „O naprawie Rzeczpospolitej” organizowanym przez Fundację im. Stefana Batorego. Wcześniej swoje opinie przedstawili Marek Borowski, Jarosław Kaczyński, Aleksander Kwaśniewski oraz Jan Rokita.DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Belka: 5 maja samorozwiązanie Sejmu i decyzja o wyborze partii