Belka: dalsze cięcia stóp są możliwe, ale ich nie obiecujemy

ISBnews
opublikowano: 08-10-2014, 16:50

Decyzja o obniżce stopy referencyjne o 50 pb. nie była jednogłośna, ale jej zwolennicy byli przekonani o konieczności cięcia o takiej właśnie skali, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka. Jego zdaniem kolejne dostosowania polityki pieniężnej są możliwe, ale Rada ich "nie obiecuje".

„Chcę wyraźnie powiedzieć, że obniżka głównej stopy o 50 pb. nie była jednogłośna. Jednak zwolennicy tej decyzji byli za koncentracją luzowania w jednym czasie" - powiedział Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Prezes wyjaśnił natomiast, że decyzja o zawężeniu różnicy między stopa podstawową, a lombardową (ze 150 do 100 pkt. bazowych) była podjęta za pełną zgodą całej Rady. Dzięki temu wszystkie stopy są 'z tego samego świata'.

„Nie jestem dziś w stanie ocenić prawdopodobieństwa kolejnych obniżek. Cytując komunikat – nie wykluczamy ich, ale też nie obiecujemy" - dodał Belka.

Jego zdaniem ewentualne dalsze korekty poziomu stóp procentowych powinny być robione szybko i głęboko, by jak najlepiej dostosować ich poziom do bieżącej sytuacji.

„To pozwoli między innymi na uspokojenie i uregulowanie sytuacji na rynku papierów skarbowych" - podsumował szef RPP.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w środę stopy procentowe o 50-100 pb - tj. do 2,00% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Od 9 października stopa lombardowa będzie wynosić 3,00% (obniżka o 100 pb), stopa depozytowa - 1,00% (bez zmian), a stopa redyskonta weksli - 2,25% (obniżka o 50 pb). RPP napisała w swoim komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje potwierdzą istotne ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie.

Poprzednio RPP zmieniła poziom stóp procentowych (obniżka o 25 pb) w lipcu 2013 r.

Marek Belka
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane