Belka, Hausner, Gronicki rozmawiają z RPP, m.in. o strategii euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2005, 10:58

Przedstawiciele rządu - premier Marek Belka, wicepremier Jerzy Hausner i minister finansów Mirosław Gronicki rozpoczęli w siedzibie Narodowego Banku Polskiego spotkanie z członkami Rady Polityki Pieniężnej i prezesem banku centralnego Leszkiem Balcerowiczem.

Przedstawiciele rządu - premier Marek Belka, wicepremier Jerzy Hausner i minister finansów Mirosław Gronicki rozpoczęli w siedzibie Narodowego Banku Polskiego spotkanie z członkami Rady Polityki Pieniężnej i prezesem banku centralnego Leszkiem Balcerowiczem.

    Spotkanie może zakończyć się przed 14.00, gdyż o tej godzinie prezes NBP ma w planie wykład na konferencji organizowanej przez Bank Światowy.

    Spotkanie RPP z przedstawicielami rządu ma być poświęcone przystąpieniu Polski do strefy euro. Przedstawiciele rządu liczą również, że poruszone zostaną kwestie polityki kursowej, stóp procentowych, wzrostu gospodarczego.

    W ostatnim czasie wicepremier Hausner wielokrotnie wzywał RPP do zmiany nastawienia w polityce pieniężnej z restrykcyjnego na neutralne lub ekspansywnej, co przyspieszyłoby w konsekwencji obniżenie stóp procentowych.

    Hausner wskazywał też na to, że umacniający się złoty może zagrozić eksporterom i w efekcie wzrostowi gospodarczemu.

    Inne zdanie miał minister finansów Mirosław Gronicki, który nie dostrzega w trendzie aprecjacyjnym zagrożeń dla gospodarki.

    Rząd chce, aby Polska weszła do strefy euro w 2009 roku, mimo niekorzystnego w tej kwestii stanowiska Komisji Europejskiej, która w ubiegłym tygodniu uznała, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów fiskalnych UE, które umożliwiłyby jej wstąpienie w 2009 do strefy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane