Belka: polska gospodarka ma szanse odbić szybciej niż inne

PAP
opublikowano: 07-06-2013, 17:37

Czynniki fundamentalne nie wskazują na to, by Polska była skazana na dłuższy okres spowolnienia gospodarczego, a polska gospodarka ma szanse odbić szybciej niż inne gospodarki - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

"Polska jest w tej chwili w fazie poważnego spowolnienia koniunktury, ale trzeba mieć jasność, że połowa tego spowolnienia to jest skutek zwolnienia na naszych rynkach eksportowych, a połowa to konsolidacja budżetu" - powiedział Belka podczas piątkowej konferencji.

"Nie krytykuję tej konsolidacji" - dodał.

"W Polsce nie ma żadnych czynników fundamentalnych, które sprawiałyby, że Polska jest skazana na dłuższy okres spowolnienia. Nie ma żadnego nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, a także państwa. Polska co roku zyskuje na konkurencyjności kosztowej. Myślę, że mamy szansę odbić szybciej niż inni" - powiedział Belka.

Z szacunków GUS wynika, że PKB wzrósł w I kwartale 2013 roku o 0,5 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 0,7 proc. rdr w IV kwartale.

Marek Belka, fot. Puls Biznesu
Marek Belka, fot. Puls Biznesu
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane