Belka: Polska wkracza w okres wysokiego tempa wzrostu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 13:45

Polska wkracza w okres kilkuletniego wysokiego tempa wzrostu gospodarczego - uważa premier Marek Belka. Jego zdaniem, za kilka lat w Polsce będzie brakowało rąk do pracy.

Polska wkracza w okres kilkuletniego wysokiego tempa wzrostu gospodarczego - uważa premier Marek Belka. Jego zdaniem, za kilka lat w Polsce będzie brakowało rąk do pracy.

"My jesteśmy w tej chwili właściwie skazani na szybkie tempo wzrostu gospodarczego. Fundusze unijne wpływają, do nich dołączają nasze wewnętrzne środki, które nie liczą się jako wzrost wydatków budżetowych, a to jest dodatkowy strumień popytu. Wchodzimy w okres masowych robót publicznych, które nie będą się tak nazywać, ale po prostu ktoś będzie musiał te projekty zrealizować" - powiedział Belka w powiedział w Łodzi. Premier wziął udział w debacie "Jaka Polska, jaki region, jaka Łódź?" na Uniwersytecie Łódzkim.

Dodał, że Polska, podobnie jak inne kraje regionu środkowej Europy, jest atrakcyjnym miejscem inwestycji dla firm z krajów Europy Zachodniej.

"To właściwie nam już zapewnia wzrost gospodarczy na poziomie ok. 5 procent przez wiele lat. Za kilka lat będziemy mieli do czynienia na rynku pracy z ostrym brakiem rąk do pracy. Bezrobocie rejestrowane może mieć poziom nawet i 10 proc., ale będzie trudno znaleźć ludzi do pracy" - wyjaśnił Belka.

Zdaniem premiera, wzrost gospodarczy rzędu 5 proc.  rocznie i przestrzeganie zasady, by łączny wzrost wydatków budżetowych państwa nie był wyższy niż 1 proc. proc. ponad inflację, pod koniec tej dekady da Polsce kilkuprocentową nadwyżkę budżetową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Belka: Polska wkracza w okres wysokiego tempa wzrostu