Belka: Rosną szanse na wcześniejsze wybory parlamentarne

Polska Agencja Prasowa SA
14-04-2005, 19:10

Premier Marek Belka podtrzymał w czwartek swoją deklarację, że jeśli Sejm odwoła w piątek ministra skarbuJacka Sochę, to zwróci się do parlamentu o wotum zaufania dla całego rządu. Zdaniem premiera, w tej sytuacji rosną szanse na wcześniejsze wybory w czerwcu tego roku.

Premier Marek Belka podtrzymał w czwartek swoją deklarację, że jeśli Sejm odwoła w piątek ministra skarbuJacka Sochę, to zwróci się do parlamentu o wotum zaufania dla całego rządu. Zdaniem premiera, w tej sytuacji rosną szanse na wcześniejsze wybory w czerwcu tego roku.

    "Jeśli Sejm zdecyduje o dymisji ministra Sochy, zwrócę się do parlamentu o wotum zaufania dla rządu. To jest o wiele mocniejsze działanie niż podanie się do dymisji, bo w tym przypadku prezydent nie może tej decyzji nie przyjąć" -powiedział Belka w czwartek w Krynicy podczas briefingu zorganizowanego w ramach Forum Europa-Rosja.

    Zdaniem premiera, w dwuipółstronicowym uzasadnieniu wniosku o odwołanie ministra Sochy "jest co najmniej szesnaście kłamstw". "Uważam, że to bardzo dobry minister, może jeden z najlepszych ministrów Skarbu Państwa, prywatyzacji. Jeśli jest wniosek o odwołanie takiego ministra, to jest to wniosek, który ma utrudnić funkcjonowanie rządu, wniosek o charakterze politycznym" - ocenił Belka.

    "Jeśli chcecie odwołać jednego z najlepszych ministrów to znaczy, że tak naprawdę chcecie odwołać rząd. Tylko że najlepszym sposobem zakończenia funkcjonowania tego rządu, co powtarzam od roku, a co najmniej od kilku miesięcy, jest samorozwiązanie Sejmu" -  podkreślił premier.

    Zdaniem Belki, w tej sytuacji zwiększają się szanse na przedterminowe wybory. "Moje oświadczenie związane z wnioskiem dotyczącym ministra Sochy pomoże Sejmowi w podjęciu właściwej decyzji" - uznał premier.

    Belka uważa, że do wszystkich dobrych argumentów za wyborami w czerwcu dochodzi jeszcze jeden. "Uniknęlibyśmy wtedy kilkumiesięcznego dryfowania. Szkoda na to czasu, Polska musi gonić, przebierać nogami, a nie stać w miejscu" - zaznaczył.

    Według premiera, podjęciu takiej decyzji sprzyja także atmosfera głębszej refleksji, która zapanowała w Polsce poodejściu papieża. "Może warto w takim nastroju przeprowadzić krótką kampanię wyborczą. Wszystkie partie umiarkowane -opozycyjne czy nie - powinny być tym zainteresowane. To jest atmosfera, która nie sprzyja ekstremistom. To bardzo dobry powód, by Sejm podjął decyzję o samorozwiązaniu" - przekonywał Marek Belka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Belka: Rosną szanse na wcześniejsze wybory parlamentarne