Belka: RPP utrzyma neutralne nastawienie polityki pieniężnej

Marek Druś
opublikowano: 12-12-2001, 18:16

Wicepremier Marek Belka przewiduje, że RPP utrzyma w 2002 roku obecne nastawienie w polityce pieniężnej, poinformowała Polska Agencja Prasowa.

- Zakładamy utrzymanie się obecnego nastawienia w polityce pieniężnej RPP - powiedział minister Belka w trakcie posiedzenia komisji sejmowej.

Pod koniec 2000 roku Rada przyjęła neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, co umożliwiło rozpoczęcie sukcesywnego obniżania stóp od lutego 2001 r.

Wicepremier Belka uważa, że po oczekiwanej w najbliższym czasie obniżce stóp oraz stabilnym utrzymaniu poziomu oprocentowania złoty mógłby osłabnąć.

- Oznaczałoby to, że cały krótki kapitał przestałby spekulować na rynku wtórnym papierów wartościowych. Przestałby być zainteresowany osiąganiem zysków w krótkim okresie na polskich papierach. Wtedy mogłoby nastąpić osłabienie złotówki. Nie wiem jak głębokie, może pięć może osiem proc. To dla eksporterów dziś byłoby znakomitą wiadomością i porcją tlenu – powiedział cytowany przez PAP Belka.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Belka: RPP utrzyma neutralne nastawienie polityki pieniężnej