Belka: Stworzenie BOT to część polityki energetycznej państwa

22-10-2004, 21:42

Stworzenie i uruchomienie działalności holdingu BOT jest częścią tworzącej się świadomej polityki energetycznej państwa - mówił w piątek w Łodzi premier Marek Belka na uroczystości inaugurującej działalności holdingu BOT Górnictwo i Energetyka SA.

"Jesteśmy już zaawansowani w przygotowaniu strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju. To jest strategia na 20 lat do przodu. Powinna ona określić naszą politykę energetyczną na wiele dekad" - powiedział Belka.

Według szefa rządu, obecnie musimy rozpatrywać przyszłość energetyki polskiej przede wszystkim w kontekście ujednoliconego, zliberalizowanego rynku energetycznego UE. "Jeżeli mamy na myśli dzisiaj wspieranie zachowań prorynkowych, wspieranie konkurencji, to musimy mieć na uwadze, że dzisiaj konkurentami są wielcy przemysłu energetycznego w całej Europie, czasami więksi - w sensie energetycznym - niż cała polska gospodarka" - podkreślił Belka.

Jego zdaniem, w związku z tym zachodziła ewolucja w myśleniu o polskiej energetyce, czego efektem było dopuszczenie do

konsolidacji poziomej m.in. w systemie dystrybucji, ale także w systemie wytwarzania. BOT jest jednym z przejawów tej konsolidacji poziomej.

"Idziemy dalej. Nie bez wahań i polemik dyskutujemy w rządzie dopuszczenie do daleko idącej konsolidacji pionowej

- połączenia sektora wytwarzania z dystrybutorami" - dodał szef rządu.

Zaznaczył jednocześnie, że niczego dzisiaj nie przesądza i by nie traktować jego wypowiedzi jako ogłoszenia decyzji. "Ale jest oczywiste, że idziemy w tym kierunku. Trzeba to zrobić w sposób najrozsądniejszy, tak aby stymulować przekształcenia strukturalne w energetyce" - wyjaśnił.

Według Belki, zamiarem rządu jest, aby grupy energetyczne zostały wprowadzone na giełdę. "Nie przesądzajmy w tej chwili jaki będzie docelowy udział Skarbu Państwa. W przypadku BOT-u uważamy, że te zasoby stanowią niejako rezerwę energetyczną państwa i tutaj według naszej strategii większość udziałów powinna być w rękach Skarbu Państwa" - powiedział.

Jego zdaniem, najważniejsze jest to, żeby wejście na giełdę oznaczało także polepszenie zarządzania, zwiększenie przejrzystości funkcjonowania spółek, a także wzmocnienie zarządu.

"Ważne jest, żeby w ważnych obszarach Polski tworzona była i umacniała się grupa energetyczna silna kapitałowo i technologicznie, zdolna do konkurencji nie tylko w kraju, ale także na rynkach europejskich" - podkreślił Belka.

W trakcie uroczystości, która odbyła się w Pałacu Poznańskich, podpisano umowę dotyczącą cesji na BOT kontraktu długoterminowego pomiędzy Elektrownią Bełchatów i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi(PSE). Roczna wartość kontraktu to około 3,5 mld złotych.

BOT GiE powstało w marcu 2004 roku z połączenia pięciu firm: Elektrowni Bełchatów, Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów,

Elektrowni Opole, Elektrowni Turów i Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Kapitał zakładowy grupy wynosi 3,8 mld zł, a wartość aktywów spółek wchodzących w skład BOT wynosi 17,9 mld zł.

Grupa posiada 26 bloków wytwórczych energii elektrycznej o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 8.052 MW, co stanowi

22,7 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach. W 2003 roku wyprodukowała około 30 proc. energii elektrycznej w Polsce. Przychody spółek wchodzących w skład grupy BOT wyniosły łącznie 9,05 mld zł, a zysk netto 204 mln zł.

szu/ jaw/ pwd/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Belka: Stworzenie BOT to część polityki energetycznej państwa