Belka: w przyszłym roku SP może przejąć zadłużenie ZUS

Paweł Kubisiak
opublikowano: 13-12-2001, 18:10

Skarb Państwa przejmie w 2002 r. zadłużenie ZUS wobec otwartych funduszy emerytalnych, aby przekształcić je na zadłużenie rynkowe – powiedział minister finansów Marek Belka w wywiadzie dla PAP.

- W przyszłym roku zostanie domknięte rozliczenie między budżetem ZUS i OFE, a Skarb Państwa przejmie zadłużenie nierynkowe i zamieni je na zadłużenie rynkowe – poinformował Belka.

Zgodnie z zapewnieniem Belki dług państwowy się nie zmniejszy, jednak będzie narastał w mniejszym stopniu, czyli według odsetek rynkowych zamiast ustawowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oszacował wartość zaległych składek wobec OFE na 4-4,5 mld zł, a odsetek na 1-2 mld zł.

Dotychczas wysokość odsetek naliczanych od zaległych składek dla OFE wynosiła 30 proc. rocznie. We wtorek rząd obniżył rozporządzeniem wysokość odsetek ustawowych do 20 proc. Mniejsze odsetki maja obowiązywać już w przyszłym tygodniu.

Marek Belka podkreślił, że rozwiązanie zaległości zależy głównie od ZUS jednak znacząca wina leży też po stronie OFE. Przemawia za tym wiele dowodów, które potwierdzają, że listy funduszy są błędne i występują tam martwe dusze. W związku z tym rząd chce mieć możliwość monitorowania i kontrolę nad zadłużeniem wobec OFE.

- Zastanawiamy się, czy OFE nie powinny ponosić konsekwencji błędów, które same popełniły. Stan obecnego zawieszenia jest dla funduszy najkorzystniejszy, dlatego nikt nie krzyczy - powiedział Belka.

Minister finansów już w październiku zapowiadał zamianę na obligacje skarbowe zobowiązań wobec OFE, jednak projekt budżetu na 2001 rok nie przewiduje spłaty zaległych zobowiązań. Konieczne są zmiany legislacyjne, gdyż w świetle obecnych regulacji rząd nie może przejąć zobowiązań ZUS.

Według Belki najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem zobowiązań ZUS-u może być sekurytyzacja długu. W przyszłorocznym projekcie budżetu rząd przewidział, że w 2001 r. do

OFE trafi 9,1 mld zł, a w 2002 roku 11,6 mld zł. Te kwoty jednak obejmą tylko tę część zaległych składek, które ZUS zidentyfikuje.

PK, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Belka: w przyszłym roku SP może przejąć zadłużenie ZUS