Belka: Wyciągniemy wnioski ze sposobu wyboru prezesa PKN Orlen

opublikowano: 03-08-2004, 15:00

- Wyciągniemy wnioski z tego, że na stanowisko prezesa PKN Orlen została wybrana osoba spoza listy wskazanej przez firmę headhunterską – powiedział we wtorek premier Marek Belka. Zapowiedział, że informacje o podjętych w tej sprawie decyzjach zostaną przekazane ‘po fakcie’.

29 lipca rada nadzorcza PKN Orlen wybrała na stawisko prezesa spółki Jacka Walczykowskiego, wówczas wiceprezesa Nafty Polskiej i członka rady nadzorczej płockiego koncernu. Nie był on jednak jednym z 14 kandydatów, wskazanych przez firmę headhunterską, wynajętą do wskazania osób mogących zająć stanowisko opuszczone przez prezesa Zbigniewa Wróbla.

- Decyzja Rady o powołaniu na stanowisko prezesa Zarządu kandydata spoza listy oznacza odstąpienie od przyjętej procedury – głosił komunikat MSP wydany 29 lipca.

5 sierpnia odbędzie się NWZA PKN Orlen podczas którego ma dojść do zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Według anonimowych źródeł agencji Reuters, kandydatem krajowych inwestorów finansowych na jej członka jest Krzysztof Lis, prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów i Fundacji Centrum Prywatyzacji. Ma on ‘zapełnić’ wakat po Marianie Czakańskim, który odszedł z rady nadzorczej PKN Orlen, aby objąć stanowisko ministra zdrowia. Czakański był przedstawicielem inwestorów finansowych. Drugi wakat powstał po odejściu z rady Walczykowskiego, który był tam reprezentantem Nafty Polskiej.

Jedno ze źródeł agencji Reuters powiedziało, że dotychczas nie odbyły się żadne rozmowy przedstawicieli Skarbu Państwa z inwestorami finansowymi w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej PKN Orlen. Tymczasem bez ich poparcia nie są one możliwe.

Obecnie w 9-osobowej radzie nadzorczej PKN Orlen zasiadają: przewodniczący - Jan Waga (przedstawiciel Kulczyk Holding), Andrzej Wieczorkiewicz (PZU) – sekretarz, członkowie: Ryszard Ławniczak, Michał Stępniewski, Krzysztof Szlubowski, Andrzej Studziński i Janusz Zieliński (wszyscy Skarb Państwa).

MD, PAP, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Belka: Wyciągniemy wnioski ze sposobu wyboru prezesa PKN Orlen