Belka: Wzrost inflacji będzie hamowany przez rynek pracy

07-05-2004, 16:09

ISB: Inflacja w Polsce będzie rosnąć, ale jej przyspieszenie będzie ograniczało wysokie bezrobocie, uważa Premier Marek Belka.

“Możemy się spodziewać, że inflacja zacznie rosnąć, ale będzie to wzrost umiarkowany z powodu sytuacji na rynku pracy” – powiedział Belka podczas wykładu dla studentów Szkoły Głównej Handlowej (SGH).

Ministerstwo Finansów spodziewa się wzrostu inflacji w kwietniu do 2,3% r/r z 12,7% w marcu, a Narodowy Bank Polski (NBP) – do 2,2%.

Stopa bezrobocia wyniosła w marcu 20,5%, co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. m/m, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 3.265,8 tys. osób, czyli spadła o 28,7 tys. w ciągu ostatniego miesiąca.

Premier podkreślił, że należy odróżnić czynniki podażowe zwiększające wskaźnik cen konsumpcyjnych od czynników bazowych.

Obecny wzrost cen ropy naftowej na świecie jego zdaniem najprawdopodobniej nie potrwa długo, a w Polsce może on być zniwelowany poprzez obniżenie akcyzy na paliwa.

“Zasugerowałem ministrowi finansów, aby coś pomajstrował przy akcyzie” – powiedział Belka. “Więc może ona zostać obniżona na miesiąc lub dwa, dopóki ceny ropy nie spadną” – dodał. (ISB)

mk/tom/qk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Belka: Wzrost inflacji będzie hamowany przez rynek pracy