Benefia bierze Progres

MGA
opublikowano: 13-06-2012, 00:00

Wiceszef ubezpieczyciela, który jest akcjonariuszem, pokieruje firmą żyjącą z krótkoterminowych pożyczek.

W Progres Investment — notowanej na NewConnect firmie, która specjalizuje się w udzielaniu przeżywającym problemy przedsiębiorstwom krótkoterminowego finansowania — doszło do roszad w zarządzie. Paweł Jankowski, założyciel i największy udziałowiec (ma prawie 50 proc. akcji), ustąpił ze stanowiska prezesa. Nowym szefem został Przemysław Majewski, wiceprezes Benefii, która ma prawie 40 proc. akcji, a poprzedni został wiceprezesem. Zmiana jest zaskakująca, bo Benefia to towarzystwo ubezpieczeniowe z grupy VIG Polska i z biznesem Progresu nie ma dużo wspólnego. Do tej pory tłumaczyła, że zaangażowanie w spółkę to średnioterminowa inwestycja finansowa i że na kupnie akcji już zarobiła.

— Za moim powołaniem na stanowisko prezesa kryje się chęć wzmocnienia nadzoru właścicielskiego. Dodatkowo doszliśmy do wniosku, że ze względu na szybki rozwój firmy dwuosobowy zarząd jest za mały i musi zostać rozszerzony — tłumaczy Przemysław Majewski. Zdaniem wiceszefa Benefii, jego wejście do zarządu nie oznacza żadnych zmian w strategii spółki ani też w jej postrzeganiu przez Benefię.

— Progres dla nas jest cały czas inwestycją średnioterminową, z której planujemy wycofać się z dużym zyskiem. Na razie nie planujemy zwiększania zaangażowania w spółce, czego nie możemywykluczyć w przyszłości — twierdzi Przemysław Majewski. Zastrzega jednak, że nie oznacza, to, iż Benefia i Progres nie będą szukały synergii. Według Raimondo Egginki, doradcy inwestycyjnego i zawodowego członka rad nadzorczych, sytuacja, w której członek władz akcjonariusza jest delegowany do zarządu spółki, nie jest rzadkością.

— To częsta sytuacja w przypadku inwestycji o charakterze strategicznym. Właściciel może chcieć mieć we władzach firmy ludzi, którym ufa — podkreśla Raimondo Egginka. W kwietniu Progres podwyższył prognozę. W tym roku ma zarobić 20 mln zł przy 36 mln zł przychodów, a wartość udzielonego finansowania ma przekroczyć 100 mln zł. Jest w trakcie przenosin na główny parkiet, co ma nastąpić w ciągu kilku tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu