Benigni: ropa ma szansę zejść do 40 USD

opublikowano: 14-01-2020, 10:43

Według prezesa instytutu badań energetycznych, ceny ropy naftowej mogą spaść do 40 USD za baryłkę, jeśli dojdzie do upadku reżimu w Teheranie.

W ten sposób Johannes Benigni, prezes JBC Energy, odniósł się do rosnącego napięcia politycznego w samym Iranie i do trwających od trzech dni demonstracji po ogłoszeniu przez tamtejszy rząd, że jego wojsko jest odpowiedzialne za zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Benigni podkreślił w wywiadzie dla CNBC, że protestujący skandowali hasła „….kłamią, że naszym wrogiem jest Ameryka, tymczasem nasz wróg jest tutaj”. To może, w opinii Benigniego świadczyć o determinacji części irańskiego społeczeństwa i chęci doprowadzenia do demokratycznych zmian. 

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Szef JBC wskazuje również, że nad gospodarkę Iranu ciąży  ogromna presja ze strony sankcji USA, które zostały nałożone po wycofaniu się prezydenta Donalda Trumpa z umowy nuklearnej z 2015 r.

Benigni uważa, że zmiana przywództwa w Teheranie miałaby poważny wpływ na ceny energii.

W przypadku rynku ropy oznaczałoby to, że prawdopodobieństwo spadku cen ropy do 40 USD jest bardzo wysokie - powiedział szef JBC.

Ropa Brent handlowana jest tymczasem we wtorkowe przedpołudnie na poziomie około 64,2 USD za baryłkę.

Zadaniem Benigniego należy pamiętać, że Iran może z łatwością dodać 1,5 mln a nawet 2 mln baryłek na rynek w krótkim czasie, a to bardzo duża ilość surowca. 

Obecnie mamy 6 mln baryłek ropy w rezerwie, z czego 2 mln pochodzą z Iranu – wyjaśnia Benigni.

Większość traderów prognozuje tymczasem, że w tym toku notowania ropy prawdopodobnie kształtować się będą w przedziale 60-65 USD/b

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane