Benzina może być zainteresowana stacjami Jet w Czechach

Internet Securities
opublikowano: 02-11-2006, 16:34

Należąca do Grupy PKN Orlen czeska sieć stacji benzynowych Benzina może być zainteresowana zakupem stacji Jet, jeśli oferta ich sprzedaży formalnie pojawi się na rynku i będzie atrakcyjna, powiedział agencji ISB Dawid Piekarz, rzecznik Orlenu.

Należąca do Grupy PKN Orlen czeska sieć stacji benzynowych Benzina może być zainteresowana zakupem stacji Jet, jeśli oferta ich sprzedaży formalnie pojawi się na rynku i będzie atrakcyjna, powiedział agencji ISB Dawid Piekarz, rzecznik Orlenu.

„Wedle mojej wiedzy, nie ma na razie formalnej oferty sprzedaży stacji Jet w Czechach przez koncern ConocoPhillips” – powiedział Piekarz ISB.

Dodał, że Benzina ma w swojej strategii akwizycje i jeśli się pojawi formalna oferta sprzedaży będzie analizowana.

Rzecznik Orlenu powiedział także ISB, że jeśli Conoco wystawi na sprzedaż swoje udziały w Ceskiej Rafinerskiej, to Unipetrol byłby zainteresowany.

„Jednak na razie to tylko gdybanie, bo nie ma ofert, a żadne rozmowy nie są prowadzone ani na temat stacji paliw Jet, ani dotyczące Ceskiej Rafinerskiej” – powiedział Piekarz.

Ostatnio czeski serwis Euro Online podał, że ConocoPhillips wystawił na sprzedaż sieć 44 stacji paliw w Czechach, a duże szanse na ich przejęcie ma rosyjski OAO Łukoil.

Serwis podał, że wśród zainteresowanych oferentów jest też PKN Orlen i austriacki koncern OMV.

Według tego źródła, ConocoPhillips zamierza również sprzedać pakiet 16,6% Ceskiej Rafinerskiej, której akcjonariuszami jest kontrolowany przez PKN Orlen Unipetrol, włoski koncern Eni oraz Royal Dutch Shell. Firmy te mają prawo pierwokupu, gdyby pakiet Ceskiej Rafinerskiej został wystawiony na sprzedaż.

W ubiegłym tygodniu Benzina informowała, że liczy, iż na koniec 2009 roku, w wyniku rekonstrukcji sieci, bez przeprowadzania akwizycji zwiększy udziały w rynku o 4-5 pkt proc. do 14-15% z 9,9% na koniec 2005 roku.

Martin Durcak, dyrektor generalny spółki, powiedział, że jeśli pojawią się możliwości akwizycji na rynku, Benzina je rozważy.

Benzina chce przynajmniej odzyskać rynkowy udział, który sukcesywnie traciła w ub. latach ze względu na intensywny rozwój konkurencji. Na koniec 2005 roku miała 9,9% udziału w rynku, a na koniec 2001 roku – 12,9%.

Obecnie ze swoim udziałem Benzina zajmuje trzecie miejsce na rynku czeskim po OMV (15,5%) i Shellu (12,0%), choć z liczbą ponad 320 stacji zajmuje pierwsze miejsce w Czechach.

Benzina podała, że planuje przeprowadzić do 2009 roku, kosztem 1,3 mld CZK (177 mln zł) transformację istniejących stacji, co poprawi sytuację finansową firmy i umożliwi dalsze inwestycje. Strategia rozwoju zakłada, że w 102 stacjach zostanie wdrożony wyższy standard obsługi premium pod marką „Benzina Plus”. Pozostałe 202 stacje będą funkcjonowały jako stacje ekonomiczne. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Benzina może być zainteresowana stacjami Jet w Czechach