Berger: wkrótce ogłoszenie historycznego projektu związanego z infrastrukturą paliwową

  • PAP
opublikowano: 15-03-2023, 16:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bilansujemy rynek, żeby zapewniać dostawy paliw dla Ukrainy - powiedział PAP w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger. Przyznał, że najbliższych dniach przekaże informacje o planach budowy historycznego projektu związanego z infrastrukturą paliwową.

Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger uczestniczył w środę w konferencji „Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”.

Mateusz Berger, fot. Marek Wiśniewski
Mateusz Berger, fot. Marek Wiśniewski

"Wspieramy tak jak możemy Ukrainę, jeśli chodzi o dostawę paliw" - powiedział PAP Berger. Zaznaczył, że "musimy sobie zdawać wszyscy sprawę, w jakiej sytuacji się znaleźliśmy jako Polska, jako kraj Unii Europejskiej, która podjęła decyzje o sankcjach, jeśli chodzi o paliwa rosyjskie. Bilansujemy tak rynek, żeby zapewniać dostawy dla Ukrainy" - podkreślił.

Unijne embargo na produkty z ropy - w tym paliwa gotowe - z Rosji weszło w życie 5 lutego br. Sankcje zostały nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.

PAP zapytała pełnomocnika rządu, czy planowana jest budowa nowej infrastruktury paliwowej związanej ze współpracą z Ukrainą. "Myślimy o budowie takiego historycznego projektu, o którym teraz za wiele nie mogę mówić. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach uchylimy (...) rąbka tajemnicy" - przyznał Berger.

"W dniu dzisiejszym podpisujemy porozumienie między naszymi operatorami systemu energetycznego i ich odpowiednikami - takie memorandum (...) i na podstawie tego porozumienia chcemy przybrać formalne ramy dla naszej współpracy, jeśli chodzi o operatorów, jeżeli chodzi o stworzenie takiej platformy do współpracy" - mówił. "Będziemy rozmawiać o Ukrainie z Ukrainą w formule warsztatowej" - podkreślił.

Zaznaczył, że po zakończeniu w środę polsko-ukraińskiej konferencji "od razu strony siadają do bilateralnych rozmów. Po naszej stronie będą wszyscy trzej operatorzy" - zapowiedział.

W Polsce operatorem infrastruktury przesyłu paliw i ropy naftowej jest PERN, przesyłu gazu - Gaz-System, a operatorem systemu elektroenergetycznego są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przedstawiciele zarządów tych spółek wzięli udział w konferencji „Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane