"Berliner Zeitung" o "diabelskim pomyśle" Putina

(Tadeusz Stasiuk)
29-11-2006, 10:06

Niemiecki dziennik "Berliner Zeitung" nazywa "diabelskim pomysłem" podjętą przez prezydenta Rosji Władimira Putina nieudaną próbę wzięcia udziału w urodzinach prezydenta Francji Jacques'a Chiraca we wtorek w Rydze, gdzie odbywa się szczyt NATO.

Niemiecki dziennik "Berliner Zeitung" nazywa "diabelskim pomysłem" podjętą przez prezydenta Rosji Władimira Putina nieudaną próbę wzięcia udziału w urodzinach prezydenta Francji Jacques'a Chiraca we wtorek w Rydze, gdzie odbywa się szczyt NATO.

"W łotewskiej Rydze, niedaleko Rosji, obraduje NATO, a Władimir Putin nie ma zaproszenia. To oczywiste, bo w końcu nie jest członkiem klubu. Ale ta sytuacja bardzo go dręczyła. Putin nie obraził się jednak, lecz wpadł na diabelski pomysł" - czytamy w opublikowanym w środę komentarzu. Prezydent Rosji "po prostu sam wprosił się na urodziny swego dobrego przyjaciela Chiraca" - wyjaśnia autor.

Inicjatywa Putina wywołała wielką konsternację w północnoatlantyckim sojuszu, i tak bezradnym z powodu sytuacji w Afganistanie i Iraku - czytamy. Łotewska prezydent Vike-Freiberga, która nie lubi Putina, musiałaby wystąpić w roli gospodarza spotkania.

"Trzeba sobie wyobrazić łotewskich urzędników, jak łamią sobie głowę nad sposobami odwiedzenia nieproszonego gościa od pomysłu wizyty - ironizuje +Berliner Zeitung+. - Trzeba sobie też wyobrazić minę Chiraca, który nienawidzi aluzji do swego wieku (74 lata)".

Być może Putin stracił przez ten pomysł swego ostatniego prawdziwego przyjaciela na Zachodzie - spekuluje komentator, wspominając na zakończenie, że prezydent Rosji w ostatniej chwili odwołał jednak swoją wizytę w Rydze. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Berliner Zeitung" o "diabelskim pomyśle" Putina