Czytasz dzięki

Bernanke: będzie bardzo ostra recesja i szybkie odbicie

opublikowano: 25-03-2020, 20:02

Były szef Fed, Ben Bernanke, prognozuje, że amerykańska gospodarka wejdzie w recesję, ale nie będzie ona trwała długo.

- Możliwe, że będzie bardzo ostra, krótka, mam nadzieję, recesja w następnym kwartale, bo wszystko jest zamknięte – powiedział Bernanke w CNBC. – Jeśli nie będzie dużych szkód w sile roboczej, a także biznesie, w okresie zamknięcia, bez względu jak długi on będzie, wówczas możemy zobaczyć całkiem szybkie odbicie – dodał.

Zobacz więcej

Ben Bernanke prezes Rezerwy Federalnej, fot. Bloomberg

Bernanke, który stał na czele Fed podczas kryzysu finansowego, a wcześniej naukowo zajmował się okresem Wielkiego Kryzysu, podkreśla, że obecna sytuacja w niewielkim stopniu przypomina wspomniane dwa okresy.

- To „całkiem inne zwierzę” niż Wielki Kryzys – powiedział.

Bernanke uważa, że obecna sytuacja jest niemal dokładnym przeciwieństwem kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Wówczas problemy w brankach wpłynęły na całą gospodarkę. Obecnie, problemy gospodarki, będące skutkiem epidemii, wpływają na banki.

Były szef Fed podkreślił wagę przejęcia kontroli nad koronawirusem, aby przyjęte rozwiązania mogły zacząć działać.

- Nic nie zadziała, Fed nie pomoże, polityka fiskalna nie pomoże jeśli nie będzie zdrowia publicznego, jeśli nie rozwiążemy problemu koronawirusa, zarażania, dopóki nie będzie pewne, że zagrożenie odpowiednio spadło zanim wypuścimy znów ludzi na linię ognia – powiedział Bernanke.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane