Bernanke przewiduje dalsze spowolnienie wzrostu gospodarki

DI, PAP
opublikowano: 14-02-2008, 20:05

Występując w czwartek przed komisją Kongresu, prezes Zarządu Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke powiedział, że  gospodarka USA w najbliższych miesiącach nadal będzie wzrastać w powolnym tempie i potrzebne będą dalsze obniżki stopy procentowej.

Przed Komisją Bankową Senatu szef Fed i minister skarbu Henry Paulson mówili o przedłużającym się kryzysie z kredytami hipotecznymi, który powoduje stagnację na rynku budownictwa mieszkaniowego, negatywnie wpływającą na całą gospodarkę.

"Perspektywy dla gospodarki pogorszyły się w ostatnich miesiącach i zwiększyło się ryzyko dalszego spowolnienia wzrostu" - powiedział Bernanke. Dodał, że z powodu spadku cen domów, zadłużenia i wysokich cen energii Amerykanie nie są skłonni do wydatków.

Wyraził jednak nadzieję, że w drugiej połowie roku gospodarka znowu przyspieszy dzięki zapowiedzianym dalszym cięciom stopy procentowej i wprowadzeniu w życie pakietu stymulacyjnego podpisanego w środę przez prezydenta Busha.

Zgodnie z tym pakietem Amerykanie otrzymają rabaty podatkowe - jednorazowe czeki wypłacone najprawdopodobniej w maju - a przedsiębiorstwa skorzystają z ulg podatkowych.

Pytani przez senatorów, Bernanke i Paulson powiedzieli, że w ich przekonaniu recesji uda się uniknąć. Niektórzy senatorowie wyrażali wątpliwości, czy pakiet pobudzenia gospodarki spełni swoje zadanie. Senator Richard Shelby porównał czeki z rabatami podatkowymi do "wlewania szklanki wody do oceanu".

Oceny stanu gospodarki przez Bernanke spowodowały w czwartek dalszy spadek na giełdzie w Nowym Jorku. W połowie dnia wskaźnik Dow Jones spadł o prawie 200 punktów, a S&P o około 15 punktów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Bernanke przewiduje dalsze spowolnienie wzrostu gospodarki