Bernanke: tymczasowy plan fiskalny może pomóc wzmocnić wzrost gospodarczy

DI
opublikowano: 17-01-2008, 16:53

Tymczasowy plan fiskalny może pomóc bankowi centralnemu USA we wzmocnieniu wzrostu gospodarczego - powiedział w czwartek szef Rezerwy Federalnej (Fed) Ben S.Bernanke przed Komisją Budżetową Parlamentu.

Zastrzegł przy tym, że taki plan jednocześnie powinien zadziałać jako ostrzeżenie przed powiększającym się deficytem budżetowym.

"Wszelkie działania fiskalne mogą się z założenia okazać pomocne, jako że tylko działania fiskalne, jak i monetarne razem mogą zapewnić szersze wsparcie dla gospodarki, niż tylko sama polityka monetarna i jej działania" - powiedział Bernanke.

Szef Fed podkreślił, iż zdaje sobie sprawę, że gospodarka USA jest obecnie wystarczająco słaba, aby zaszła konieczność wprowadzenia w życie planu fiskalnego. Zaznaczył jednak, iż plan fiskalny wprowadzony w nieodpowiednim czasie może okazać się przeciwskuteczny, mieć destabilizujący wpływ na gospodarkę.

Zdaniem Bernanke, plan fiskalny powinien zostać tak przygotowany, aby oddziaływał na wydatki tak mocno, jak to tylko możliwe w przeciągu następnych 12 miesięcy.

W opinii analityków, ostatnie wypowiedzi szefa Fed oraz jednego z dyrektorów Rezerwy Federalnej Fryderyka Miszkina sugerują, iż Fed obniży główną stopę procentową na najbliższym posiedzeniu w dniach 29-30 stycznia z 4,25 proc. do 3,75 proc.

Amerykańskie giełdy negatywnie przyjęły słowa szefa Fed i odczyt wskaźnika Fed z Filadelfii. Spadł on w styczniu do najniższego poziomu od października 2001 r.Przed godziną 17-tą polskiego czasu indeks DJ IA tracił mimo wzrostu na otwarciu 0,76 proc., zaś Nasdaq 0,55 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane