Bernenke: amerykańskiej gospodarce grozi „moment Wile E. Coyote’a”

opublikowano: 08-06-2018, 07:51
aktualizacja: 08-06-2018, 07:52

Tempo wzrostu gospodarczego może gwałtownie wyhamować kiedy po dwóch latach przestanie działać potężna fiskalna stymulacja zaaplikowana przez administrację Donalda Trumpa, ostrzega Ben Bernanke, były szef Rezerwy Federalnej.

Bernanke uważa, że cięcia podatkowe na kwotę 1,5 bln USD i zwiększenie o 300 mld USD wydatków budżetu federalnego, zatwierdzone już przez Trumpa, utrudniają zadanie Fed, bo pojawiając się w momencie kiedy bezrobocie jest bardzo niskie.

Zobacz więcej

Ben Bernanke, szef FED

- Dostajemy stymulację w bardzo złym momencie. W gospodarce jest już pełne zatrudnienie – powiedział były szef Fed w American Enterprise Institute. – Ona wpłynie potężnie na gospodarkę w tym i przyszłym roku, a potem w 2020 roku Wile E. Coyote runie z klifu – dodał, odwołując się do postaci kojota z kreskówki, którego pościg za Strusiem Pędziwiatrem zawsze kończyła się katastrofą.

Kongresowe Biuro Budżetu (CBO), które jest organizacją niepowiązaną z Kongresem USA, prognozowało w kwietniu, że stymulacja podwyższy tempo wzrostu gospodarczego USA do 3,3 proc. w tym roku. W przyszłym ma ono wynieść 2,4 proc. W 2020 roku tempo wzrostu w USA ma spowolnić do 1,8 proc. W marcu Fed prognozował, że za dwa lata PKB wzrośnie o 2,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu