Bessa krzyżuje plany Gwaranta

Maria Trepińska
opublikowano: 07-03-2008, 00:00

Gwarant Grupa Kapitałowa, kontrolowana przez Rafała Szlązaka, co najmniej do jesieni odłożyła plany wejścia na GPW.

Gwarant Grupa Kapitałowa, kontrolowana przez Rafała Szlązaka, co najmniej do jesieni odłożyła plany wejścia na GPW.

Jedna z największych prywatnych firm na Śląsku, działająca głównie w branżach węglowej i odlewniczej, kontrolowana w 100 proc. przez Rafała Szlązaka, syna byłego wiceministra gospodarki za czasów AWS, Jana Szlązaka,odpowiedzialnego m.in. za górnictwo, odłożyła na półkę giełdowe plany. We wrześniu ubiegłego roku „PB” jako pierwszy ujawnił, że Gwarant Grupa Kapitałowa (GGK) zamierza uzyskać z parkietu kilkaset milionów złotych m.in. na przejęcia zakładów. Bessa pokrzyżowała jednak zaawansowane plany.

W styczniu zarząd GGK, którym kieruje Michał Piątek, złożył wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawie wycofania prospektu emisyjnego. W lutym zapadła ostateczna decyzja.

— Odłożyliśmy nasze plany giełdowe ze względu na sytuację na GPW co najmniej do czwartego kwartału — mówi Witold Jajszczok, rzecznik GGK.

Po wejściu na GPW grupa Gwarant znalazłaby się w grupie takich gigantów związanych z branżą węglową, jak Famur oraz ZZM Kopex. W niektórych asortymentach produkcji potentaci między sobą konkurują. Wszyscy szukają nowych możliwości biznesowych za granicą, ponieważ spada produkcja węgla w kraju.

Według wstępnych danych, w 2007 r. GGK osiągnęła 31,4 mln zł zysku netto, przy przychodach 855,7 mln zł. Jakie plany firma ma na ten rok? Prezes GGK nie znalazł wczoraj czasu na rozmowę z „PB”. Niedawno spółka chwaliła się przejęciem pakietu większościowego chińskiej firmy FKI Mining Equipment, producenta zamków do łańcuchów, oraz zakupem Andorii Mot., producenta silników Diesla z Andrychowa

GGK skupia kilka zakładów, m.in. Rybnicką Fabrykę Maszyn Ryfama, Odlewnię Żeliwa Zawiercie, Hutę Małapanew, Zakład Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych. Przewodniczącym rady nadzorczej GGK jest prof. Nikodem Szlązak (brat byłego wiceministra gospodarki), a Jan Szlązak, poprzez swoją firmę DG Scorpion, doradza synowi,Rafałowi, w prowadzeniu biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bessa krzyżuje plany Gwaranta