Bessa na rynku działek letniskowych

Weronika Kosmala
opublikowano: 06-05-2015, 00:00

Kiedyś spędzanie weekendów na działce za miastem uchodziło za namiastkę luksusu. Dzisiejsze ceny pokazują, jak bardzo zmieniły się zwyczaje.

Majówkę na własnej działce zamierzało w tym roku spędzić 15 proc. badanych Polaków, jak wynika z sondażu IQS. Mając na uwadze nowy model spędzania wolnego czasu, który coraz częściej zakłada wyjazdy do lokalnych kurortów czy na południe Europy, podobnego rezultatu można się było spodziewać. Problem z szacunkami dla rynku letniskowych gruntów nie polega jednak na zbyt niskich wynikach, ale na słabym doprecyzowaniu samej kategorii. Rozbieżność ofert jest tak duża, że do jednej grupy wliczane są zarówno trzystumetrowe parcele przypominające ogródki działkowe, jak i posiadłości mające kilka hektarów. Wniosek, jaki można wyciągnąć, uśredniając wszystkie elementy, jest natomiast mało zachęcający. Według Metrohouse, klienci pytają o letniskowe działki dużo rzadziej niż kiedyś, a jeśli już, to z reguły interesują ich te najtańsze, do 50 tys. zł. Większość twierdzi też, że wartości inwestycyjne nie mają przy tym zakupie większego znaczenia. Przewagę stanowiłby gotowy domek, a także dogodny dojazd trasą szybkiegoruchu, bliskość lasu czy dostęp do zbiornika wodnego. Jeśli tym zbiornikiem miałoby być morze, jego odległość będzie miała dla ceny decydujące znaczenie — jak wynika z danych szybko. pl, cena za mkw. działki w woj. pomorskim wynosić może od 10 do nawet 700 zł. Uśredniając, stawka i tak byłaby niższa niż na Mazowszu, gdzie ofert jest najwięcej, ale średni poziom wynosi 100 zł za mkw. Chociaż statystyki zazwyczaj mają ułatwiać decyzje, w przypadku tego rynku w raportach ujmowany jest tylko mały wycinek transakcji. Większość odbywa się bez pośrednika, reklamę działki na sprzedaż rozpoczynamy przecież zazwyczaj wśród sąsiadów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy