Bez decyzji ws. sprzedaży udziałów w spółce wydającej 'Rzeczpospolitą'

DI, PAP
15-11-2007, 18:55

Minister skarbu Wojciech Jasiński poinformował w czwartek, że nie zapadły żadne decyzje dotyczące sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w spółce wydającej dziennik "Rzeczpospolita". Większościowy udziałowiec spółki - Mecom - ujawnił, że dostał propozycję odkupienia udziałów w Presspublice, nie zdradził jednak od kogo.

"Według mojej wiedzy, decyzja nie została podjęta. Od tego są władze spółki" - powiedział Jasiński PAP.

Dziennik "Rzeczpospolita" jest wydawany przez spółkę Presspublica, w której 51 proc. udziałów posiada brytyjski fundusz Mecom, a 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita, spółka Skarbu Państwa.

W środę dwaj członkowie zarządu PW Rzeczpospolita Andrzej Filipowicz oraz Piotr Rostkowski złożyli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez wywieranie nacisków na członka zarządu. Naciski miały prowadzić do zgody na szybką sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w spółce wydającej dziennik "Rzeczpospolita".

Tego samego dnia od brytyjskiego funduszu Mecom wpłynęła do PW Rzeczpospolita oferta kupna jej udziałów w Presspublice.

Rostkowski powiedział w środę PAP, że zarząd PW Rzeczpospolita przesłał ofertę "natychmiast do ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego z pytaniem, czy ma ją w ogóle rozpatrywać".

W czwartek Mecom oświadczył, że funduszowi "zaproponowano" nabycie 49 proc. udziałów w Presspublice. "Na tę propozycję zareagowaliśmy składając ofertę nabycia udziałów. Uczyniliśmy to zgodnie ze wszelkimi zasadami handlowymi" - podał Mecom w komunikacie podpisanym przez prezesa Mecomu, Davida Montgomery'ego.

Mecom zapewnił także, że jedną z fundamentalnych zasad funduszu jest niezależność redakcyjna. "Zdecydowanie stoimy na straży tej niezależności i bronimy jej przed wpływami zewnętrznymi. W przypadku +Rzeczpospolitej+ tradycja tego tytułu została utrzymana i nadal będzie kontynuowana" - oświadczył Montgomery.

W czwartek prezes zarządu Presspublica nie udzielił odpowiedzi PAP na pytanie, kto zwrócił się z propozycją sprzedaży udziałów PW Rzeczpospolita.

Kandydat na nowego ministra skarbu w rządzie Donalda Tuska Aleksander Grad powiedział w środę, że dla dziennika "Rzeczpospolita" należy znaleźć dobrego inwestora, który zagwarantowałby jego rozwój.

"Należy sprywatyzować wydawcę Rzeczpospolitej albo porozumieć się z Mecomem i wspólnie przygotować do prywatyzacji poprzez giełdę, czy w inny sposób, tak żeby gazeta znalazła dobrego inwestora, który zagwarantuje jej rozwój. I - moim zdaniem - należy to zrobić i raz na zawsze odejść od tych ciągłych gier wokół tej gazety, którą uprawiają politycy" - powiedział Grad w Radiu Zet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bez decyzji ws. sprzedaży udziałów w spółce wydającej 'Rzeczpospolitą'