Bez licencji można rządzić wspólnotą

Albert Stawiszyński
22-03-2006, 00:00

W zarządzie wspólnoty mieszkaniowej mogą znaleźć się zarówno właściciele lokali, jak i profesjonalni zarządcy.

Jeden z czytelników „Pulsu Biznesu” podczas telefonicznego dyżuru reporterskiego przedstawił problem: „Moja firma jest właścicielem lokalu usługowego na parterze kamienicy. Na wyższych piętrach są lokale mieszkalne. Niebawem w naszej wspólnocie mieszkaniowej odbędzie się coroczne zebranie właścicieli lokali, na którym chcemy powołać nowych członków zarządu. Czy w jego skład może wchodzić osoba spoza grona właścicieli lokali?”

Różne osoby

Okazuje się, że tak. Konkretnie odpowiedzi należy szukać w artykule 20 ustawy o własności lokali.

— Przepis ten dopuszcza możliwość powoływania w skład zarządu wspólnoty nie tylko osób fizycznych wybranych spośród właścicieli lokali, ale także osób spoza ich grona — mówi Aleksander Turlej, prawnik specjalizujący się w prawie nieruchomości.

Ekspert radzi, aby na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej w pierwszej kolejności zastanowić się jednak nad wybraniem do zarządu osoby spośród właścicieli lokali.

— Właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości bezpośrednio przez nich zarządzanych nie dotyczy obowiązek uzyskania licencji zawodowej na zarządzanie nieruchomościami. Natomiast inne osoby wybrane w skład zarządu wspólnoty muszą ją mieć — wyjaśnia Aleksander Turlej.

Ponadto profesjonalnemu zarządcy trzeba zapłacić za usługi. Dlatego wybranie do zarządu wspólnoty osób z grona właścicieli lokali może być rozwiązaniem tańszym, gdyż mogą one nie pobierać wynagrodzenia.

Kary dla niepokornych

Co jednak w sytuacji, gdy w skład zarządu wspólnoty mieszkaniowej zostanie powołana osoba spoza właścicieli lokali, która nie ma licencji zarządcy?

— Może to stanowić obejście przepisów o gospodarce nieruchomościami, co jest zagrożone sankcjami karnymi w postaci aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny — ostrzega Aleksander Turlej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Bez licencji można rządzić wspólnotą